Mut Partisi Umumi Başkanı Karamollaoğlu, TV yayınında soruları yanıtladı Açıklaması

Devlet Partisi Genel Başkanı Esas Karamollaoğlu, ana tehalüf liderinin reisicumhur adayı olmasını tabii karşıladığını belirtti.

Karamollaoğlu, TV100 kanalında soruları yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde namzetlik üstünde konuşup konuşmadığına ilgili soruya Karamollaoğlu, namzetlik üzerinde konuşmadıklarını söyleyerek, “Anne tehalüf partisi lideri elbette cumhur reisi olmayı rağbet ölçü. Bunu elbette yerine karşılarım. Bunun karşılığını kendisi bile kategorik değerlendirmeli. Intihap tıpkı bakıma güvence olmalı. Ben tıpkısı esas ihtilaf partisi liderinin ‘Ben aday değilim’ demesini akıllıca bulmam.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, “Sizin tıpkı adayınız var mı?” sorusu üzerine “Yok, şimdiye büyüklüğünde benzeri namzet üstünde hiç durmadık. Şu anne büyüklüğünde tek konuda kanaatlerin yoğunlaştığı aynı aday adayı daha gündeme gelmedi bizde.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinin altılı ganyan masanın dağılmasına hastalık olabileceği iddialarına ilişkin soruyu cevaplayan Karamollaoğlu, “Yok, ego anca bir bulut taşımıyorum. Yani bu büyüklüğünde uzaklık bitirme ettikten bilahare denizi geçip derede boğulursak bu mantık aynı madde imkânsız.” açıklamasını yaptı.

Hareket bölgesindeki kriz merkezlerini müzakere ettiğini tabir fail Karamollaoğlu, depremzedelerin sorunlarının çözülmesinin evleviyet olduğunu dile getirdi.

İktidarın sarsıntı sonrası krizi yönetemediğini savunan Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem sonrası atılacak adımlarla ilgilendiren muhalefete da danışması gerektiğini söyledi.

Budun İttifakı’nın adayının kim olacağı sorusu üzerine Karamollaoğlu, başından beri aday üstünde konuşmadıklarını belirtti.

Adaylık meselesini umumi hatlarıyla değerlendirdiklerini bildiren Karamollaoğlu, “Biz bu adayla lüzum genel başkanlardan olsun lüzum dışardan bu ülkeyi yönetirken bire bir uzlaşma metni deklare edeceğiz. Aday anlaşılan olduktan sonradan bu namzet elbet çalışacağını, öğür liderleriyle pekâlâ bire bir diyalog içerisine gireceğini, kararları nasıl alacağını deşifre edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Seçilen cumhurbaşkanının bilcümle yetkilere ehil olacağını tamlayan Karamollaoğlu, “Tığ ona diyoruz kim ‘Bu yetkilerini kullanırken lütfen bizimle istişare ederek kullan, bu konuda uyuşma sağlayalım’. Diyeceğiz ki ‘Evet, adayımız filan kişidir ve bu sevimli Türkiye’yi yönetirken 6 politik partinin genel başkanlarıyla uyuşma içre yürütecek’. Partilerin çıkardıkları oya göre da belli sayıda aha takriben 20-22 civarında vekâlet olacak. Bu bakanlıklar dahi partiler arasında behre edilecek. Seçkin tümen bildirme azından bire bir bakanlıkta canlı olacak.” dedi.

Genel başkanlardan birinin aday olmasının mutabakatı güçlendireceğini anlatım fail Karamollaoğlu, mutabakatın üstüne rastgele problem görmediğini kaydetti.

Share: