“Uluslararası Batman Sempozyumu” başladı

Batman Üniversitesince, düzenlenen “Arsıulusal Batman Sempozyumu” başladı.

Merkez kampüs konuşma salonunda planlı sempozyumun açılışında, ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin seslendirdiği Türkçe ve Kürtçe türküler ile bitmeme eden sempozyumda, Batman Üniversitesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Vali Ekrem Canalp, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, sempozyumun kentin önemli planının hazırlanmasına dayanç hazırladığını söyledi.

Batman’ın düzentileme hayatı ve kalkınma düzeyi açısından iller sıralamasında gerilerde olduğun tamlayan Canalp, şöyle konuştu:

“2015 yılında TÜİK Türkiye’de tıpkısı indeks değerini açıkladı. Şehirlerin yetişmişlik ve kalkınmışlık düzeyini anlatan ve şehirde kıpırdak insanların da o şehirden sevinme düzeyini de anlatan illerin dirim endeksiydi. Bu endeksin genel sıralaması yapıldığı antlaşma Batman 81 il içerisinde 77. sıradadır. Yeryüzü majör alanlardan biri olan mücahede hayatı söz konusu olduğu ant Batman’ın sıralaması 81 vilayetin içerisinde 81’dir. Şayet yapmamız gereken şiddetli ayrımsız belirleme varsa sarrafiye noktasının da kesin bu yara tespitlerden çekmek olduğuna açık açık inanıyorum.”

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir de sempozyumun amacının Batman’ın dününü, bugününün ve yarınının akademik olarak ele alınması olduğunu kaydetti.

Bu sayede Batman’a ilişik güzel tarihi, coğrafi, sanatsal, iktisadi, dini, içtimai, kültürel ve halk bilimsel değerleri ortaya çıkarılacağını aktaran Çıpa, bilgi şöleni ile yapılan ilmî çalışmalar neticesinde kentin sorunlarına ve gelişimine hesaplı çözümler yapmak ve bu çalışmaları değişmeyen ödeme makamında olan yöneticilere emsal olmasını istediklerini anlattı.

3 zaman sürecek sempozyumun açılışına, kamu hava ile sivil cemiyet yapı temsilcileri, tedris üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Share: