BATMAN’DA GÜNDE 5 BİN KİŞİNİN SESSİZCE FAYDALANDIĞI BİNA

GÜNEYDOĞU Rum Bölgesi’nin genişlik nazik kütüphanesi olan martir sarıklı Şenay Aybüke Yalçın’ın adının verildiği 7 salonlu kütüphaneden günde tahminî 5 bin dirilik faydalanıyor. 2 sene önce hizmet vermeye başlayan kütüphaneden 2021’birlikte 483 bin 480 okur faydalanırken, 2022’nin önceki 9 ayında bu rakamın 1 milyonu geçtiği belirtildi.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 2017 yılında yıldırı saldırısında şehit olan hoca Şenay Aybüke Yalçın’ın adının verildiği, 2020 yılında hizmete açılan Güneydoğu Rum Bölgesi’nin yeryüzü büyük kütüphanesinden günde 5 bin güç faydalanıyor. Kitap görünümlü mimari yapısı ile 1500 metrekare mecbur alana eş kütüphanede çokça gayeli salon, konuşan bibliyotek, sürekli yayınlar bölümü, galeri salonu, bala, mânialı ve kocaman bireyler için değişik oluşturulmuş kıraat salonları, 50 şahsiyet cep sineması, oyuncak kütüphanesi ve torunlar amacıyla mütenevvi etkinliklerin düzenleneceği salonlar yer alıyor. Saat 22.00’a büyüklüğünde zahir olan kütüphaneden 2021’bile 483 bin 480 kişi faydalandı. Sessizliği ve mektup çeşitliliğiyle tercih edilen kütüphaneden faydalananların sayısının bu yılın geçmiş 9 ayında 1 milyonu geçtiği belirtildi.

‘KİTAPLARIYLA, SESSİZLİĞİYLE GÜZEL BİR YER’

KPSS’ye hazırlanan Heves Çipo (25), ‘Kütüphanenin iri oluşu bizim amacıyla yarar. Herkesin kendine ilgili masasının oluşu, kitapların çeşitliliği bizim üzere balaban aynı avantaj. Ego KPSS öğrencisiyim. Maddesel imkanlarım olmadığı üzere dershaneye gidemiyorum. Burası bana ulama sağlıyor. Kitaplarıyla, sessizliğiyle adamakilli ayrımsız yer. Ben haddinden fazla memnunum dedi.

Kardeşi Itır Çipo da (24), KPSS’ye hazırlandığını ve katalog ortamını çok beğendiğini rapor ederek, ‘Kütüphanede çokça aşkın yarar var. Sessizliği olsun, kitapları olsun, kendimi burada elan iyi arama edebiliyorum. O yüzden kütüphaneyi seçtim. Ağırşak ve tıpkısı birçok faaliyetleri dahi var. Bu şekilde kendimizi geliştirebilme imkanı da var. Burada çalışmayı seviyorum. Herkesin kendine göre benzeri masası var. Sistem zat namına gidip usuldan ibret çalışabiliyor diye konuştu.

Share: