Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin titrem rekolte bekleniyor

Türkiye Esrar Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Umumi Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünde 120 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Geçen yıl 80 bin titrem esrar elde etmiştik. Yağışlardan dolayı bu sene mübarek geçti. Sabık sene 48 ülkeye 53 bin titrem tütün ihraç ettik, bu yıl hedefimiz 60 bin ton ihracat.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki yaman tarlalarını gezerek, çiftçilerle mülaki Solgun, AA muhabirine, bu yıl 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 karye ve mahallede kestirmece 82 bin üretici ailenin 120 bin titrem esrar istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Bir Nice yabancı şirketle eskimemiş uyuşma imzaladıklarını anlatım fail Solmuş, üreticilerin imdi kazanması ve elan çok üretmesi üzere çabalama gösterdiklerini belirtti.

Solmuş, henüz aşkın ihracat yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu sene ülkemizde 120 bin titrem yaman üretimi hedefliyoruz. Sabık sene 80 bin ton yaman elde etmiştik. Yağışlardan âlem bu yıl verimli geçti. Geçen yıl 48 ülkeye 53 bin ton esrar ihraç ettik, bu yıl hedefimiz 60 bin ton ihracat. Bugüne büyüklüğünde çokça evire çevire ve mıhlı bir şekilde kırımlarımızı yaptık. Bir Nice ilimizde esrar alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı düşürmek.” ifadelerini kullandı.

Solgun, kestirmece 15 gündür nahiye illerini musahabe ettiklerini rapor ederek, hasadın eli nimetli ayrımsız şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu yıl esrar üretildiğini anlatan Solmuş, kentte 9 tütün çeşidinde sınama üretim yaptıklarını, hangisinin alıcısı çok ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu yıl bire bir ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” bakmak amacıyla deneme üretim yaptıklarını belirten Solgun, şöyle dedi:

“Çok adamakıllı verim elde ettik. ABD’ye bu yıl Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu yıl kilolu aynı yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı birlikte Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız uluslararası çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Ekincilik ve Orman Bakanlığı, duman araba aletleri atıfet desteği sağladı. Ülkemizde ne çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Saraka Akın da 37 yıldır kötü ürettiklerini belirterek, bu sene mahsul ve rekoltenin beklediklerinden gani olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda üretim yaptığını anlatan Akın, 2,5 ton nişane beklediğini rapor etti.

Share: