Balıkesir gündem haberi… Cumhur Reisi Erdoğan, Balıkesir’de şişman açım töreninde konuştu: (4)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Demin elden fiyatlardaki dalgalanmayla uğraş ediyor, insanlarımızın gelirlerini yeni kıymet seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz. Sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir Kuva-yı Milliye Meydanı’nda düzenlenen “Balıkesir OSB, Çamlık Budun Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Özge Projelerin Dolgun Açılış Töreni”ne katıldı.

Erdoğan, törendeki konuşmasında, zaman insanların güvenliğini, huzurunu, işini, aşını geleceğini dulda üstüne kurulu idare anlayışıyla Türkiye’yi içeride ve dışarıda eksiksiz badirelerden çıkartarak yola bitmeme ettiklerini söyledi.

Sadece bununla kalmadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı” gibi bakir vizyonlarla gençlere bırakacakları iri ve kıvrak Türkiye’nin inşası üzere çalıştıklarını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye genelinde 76 darülfünun varken bu sayının 208’e çıktığını, 81 vilayetin tamamında üniversitenin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çıktı bizim gencimiz Iğdır’dan çıkıp Ankara’evet, İstanbul’a gitmesin. Muş’tan çıkıp Ankara’evet, İstanbul’a gitmesin. Daha Çok profesörlerimiz, doçentlerimiz, hocalarımız Iğdır’a gitsin, Ağrı’evet gitsin, Muş’a gitsin. Zımnında yavrularımızı orada eğitsinler, orada yetiştirsinler. Oralardan artık bakıyorsunuz birinci kendisine çıkışlı olan yavrularımız var. Buraya durup dururken gelmedik. Bunların önünü hazırladık. 76 üniversiteden 208 üniversiteye. Yaptığımız faziletli sevap artışlarıyla işçisinden memuruna, emeklisinden sosyal arkalama alanına herkesin beraberinde düz aldık. Göreve geldiğimizde neydi burs? 45 liracıktı. Demincek burs 850 lira oldu. Doktora öğrencilerininki minimum ücrete çıktı. İnşallah yılbaşında tamlık bu kesimlerin durumlarını tekrar düzenleyerek, refah kayıplarını biraz elan telafi edecek adımları atacağız.”

“Mösyö Eksiksizlik, sen tek şey yapamazsın”

Türkiye’nin ateş parçası bir büyüklük olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bizim bu ülkeye yaptığımız yer iri hizmetlerden biri, eski Türkiye’nin hastalıkları arasında kayran düzlük kamu finansal dengesindeki bozulmalara cevaz vermeyişimiz olmuştur. Bir Vakitler harç alınıyordu öğrencilerden. Bu masraf sebebiyle çoluk çocuk hatırlayın, boykotlar yapılıyordu. Tığ geldik, harcı ne yaptık? Tamamen kaldırdık. Demincek var mı harç? Namevcut. İsteyene burs, cesaret veriyor muyuz? Veriyoruz. Yurtlarımız şu anda ihtiyacı karşılayacak noktada. 850 bin mektepli kapasiteli Türkiye genelinde yurtlarımız var. Hani diyorlardı ya ‘1 yılda yaparız.’ Mösyö Kemal, sen tek molekül yapamazsın. Sen, Toplumsal Sigortalar Kurumunu kötü ettin, mahvettin. Cidal Ay’ın programını hatırlayın. Hastanelerde tutu alınan hastalarımız vardı. Kimdi o zaman SSK’nın başında? Bay Eksiksizlik. Bundan tıpkısı molekül imkânsız. Aman titiz olalım. 15 seçimdir, seçim kazanamayan bu Erkek Eksiksizlik’e benim milletim inanmadığı için bu yolu açmıyor. artık üstelik Allah’ın izniyle açmayacak.

Bu adımları atarken bire bir şeyi görüyoruz. Nedir o? Ülkemiz için kalıcı benzeri gözdağı. İşte onlar, bunlar. Bunlara, bu zılgıt imkanını vermeyeceğiz. Cumhur İttifakı adına 2023’ten itibaren bile bakir ayrımsız döneme gireceğiz. Buna var mıyız? Buna amade mıyız? Maslahat bulunmayan. Siz bu kararlılığı gösterdikten sonradan tığ bu yolda feda-i fert eylemişiz ve böyle bile devam edeceğiz.”

“Mevcut sıkıntıları üstelik tığ çözeriz, tığ çözeceğiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, mutluluk amacıyla kalıcı bir tehdit ve telafisi zor aynı yıkım haline dönüşecek tek adımı atmayacaklarını, attırmayacaklarını anlatım ederek, “Demincek hemen fiyatlardaki dalgalanmayla savaşım ediyor, insanlarımızın gelirlerini yeni karşılık seviyesine bakarak yükseltmeye çalışıyoruz. Çünkü sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır. Bu kolay gerçeği göremeyen güya iktisatçılar bibi ‘getiri’ lafı gevelemeye bitmeme ededursun, biz zat işimize göre üretimi ve istihdamı desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece ürem herhangi bir güzeşte ahit, seçme sabık hafta, seçkin geçen kamer inmeye devam edecektir. Kimse bize bu konuda akıl vermesin. Yatırımcı gelsin, bizim heybet bankalarından cesaret talebinde bulunsun ve onları faize ezdirmeyeceğiz. Zira yatırım efdal faizle olanaksız. Onun için bağan faiz.” diye konuştu.

Başbakanlığı döneminde enflasyonu 6,4’e düşürdüklerini, faizi dahi 4,6’ya indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bunu tığ yaptık. Allah’ın izniyle yine şu andaki bu gidişi biz düze çıkaracağız. Bugüne kadarki el erki ve kalkınma adımlarını elbette başarıyla neticelendirdiysek, inşallah kâin sıkıntıları birlikte tığ çözeriz, biz çözeceğiz.” dedi.

Mitinge katılanlara “Türkiye yüzyılını gelişigüzel inşa etmeye amade mısınız? Balıkesir, 2023’te tercihini balaban ve güçlü Türkiye’den yana yapmaya amade mısın? Balıkesir, 2023 vizyonuna eş çıkarak, evlatlarına arz altın mirası bırakmaya hazır mısın? Balıkesir, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize sorumluluk eğdirmenin peşinde olanların heveslerini tıpkı defa daha kursaklarında bırakmaya hazır mısın?” diyerek seslenen Erdoğan, “Balıkesir yanımızda olduğu müddetçe bize ara vermek, tereddüt etmek namevcut.” dedi.

Törenden notlar

Törene, DOĞRU Fırka Genel Başkan Yardımcıları Hamza Dokunaklı ile Erkan Kandemir, DOĞRU Fırka Grup Başkanvekili Idareci Ünal, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, YANLIŞSIZ Tümen Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran ve partililer katıldı.

Tören alanında bulunanlar aynı dakikalık ocumak duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okudu.

Reisicumhur Erdoğan tören öncesinde Cengiz Topel Caddesi’nden Kuva-yı Milliye Meydanı’na akıllıcasına ilerlerken vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Vatandaşlara hediye veren Erdoğan, “Az Buçuk bilahare bilindik El Erki Meydanı’nda birlik Balıkesirlilere hitap edeceğiz. O yüzden alanda bekleyenleri henüz aşkın üzmeyelim. Bir an evvel inşallah oraya ulaşalım. 8 ayımız var, 8 kamer sonra bilinen Balıkesir sandıkları patlatacak, buna inanıyorum. Onun için durmak yok, yola bitmeme diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tören alanına, “Zeytini koydum tasa, çıkardım yağını basa basa, Balıkesir Efeleri’nden, düşünce yok sana Altılı Masa” ve “Türkiye Yüzyılı yükleniyor” kayıtlı pankartlar asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, tören bitiminde kurdele keserek, açılışı yaptı.

Açılışları gerçekleştirilen Ardıçtepe Barajı, Varaka Kağıt Fabrikası ve Balıkesir Tevhit Endüstri Bölgesi’hangi hareketli angajman yapıldı.

(Bitti)

Share: