Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye Duman Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünde 120 bin titrem rekolte beklendiğini belirterek, “Sabık yıl 80 bin titrem yaman elde etmiştik. Yağışlardan kıran bu sene bereketli geçti. Sabık yıl 48 ülkeye 53 bin ton kötü ihraç ettik, bu yıl hedefimiz 60 bin titrem dış satım.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki tütün tarlalarını gezerek, çiftçilerle görüşen Solgun, AA muhabirine, bu sene 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 karye ve mahallede kestirmece 82 bin müstahsil ailenin 120 bin ton tütün istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Bir Nice ecnebi şirketle bakir kesim imzaladıklarını anlatım eden Sararmış, üreticilerin daha çok kazanması ve henüz aşkın üretmesi amacıyla çabalama gösterdiklerini belirtti.

Sararmış, daha fazla dış satım yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu yıl ülkemizde 120 bin titrem duman üretimi hedefliyoruz. Sabık sene 80 bin titrem kötü elde etmiştik. Yağışlardan ortalık bu yıl verimli geçti. Sabık yıl 48 ülkeye 53 bin titrem duman ihraç ettik, bu yıl hedefimiz 60 bin ton dış satım. Bugüne büyüklüğünde haddinden fazla iyice ve zinde bir şekilde kırımlarımızı yaptık. Birçok ilimizde kötü alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı azaltmak.” ifadelerini kullandı.

Solmuş, yaklaşık 15 gündür nahiye illerini musahabe ettiklerini anlatım ederek, hasadın mübarek bire bir şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu yıl yaman üretildiğini anlatan Solgun, kentte 9 esrar çeşidinde deneyim üretim yaptıklarını, hangisinin alıcısı aşkın ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu sene tıpkı ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” yedirmek amacıyla deneme üretim yaptıklarını belirten Hazandide, şöyle dedi:

“Çok iyice ürün elde ettik. ABD’ye bu sene Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu sene çetin tıpkısı yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı de Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız uluslararası çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı, tütün araba aletleri bağış desteği sağladı. Ülkemizde ne çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Küçümseme Atak de 37 yıldır tütün ürettiklerini belirterek, bu sene ürün ve rekoltenin beklediklerinden gani olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda üretim yaptığını anlatan Akış, 2,5 titrem yapıt beklediğini ifade etti.

Share: