TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak, ilkgüz ayında meydana mevrut 43 bin 734 trafik kazasında 18 bin 570 güç yaralandı, 214 gönül dahi hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Emniyet Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, eylül ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ilgilendiren verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaza görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i insan, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı kalkmak amacıyla toplanmış 43 bin 734 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 sevimli yaralandı, 214 kişi bile hayatını kaybetti. Yılın ilk 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e bundan sonra. Ilkgüz ayında yeryüzü çokça kaymakamlık gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da isim, yaralanmalı ve maddesel hasarlı hep 5 bin 376 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 6 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Yeryüzü birkaç kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Ilkgüz 21 bin 38 güdücü alkollü yerine çevirici kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 çevirgeç ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Gidiş Geliş Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli bile meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle tempo halindeki iki kişinin üstüne kere kenarındaki tıpkısı ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 sevimli belli belirsiz yaralandı. Nevşehir’birlikte sürücüsünün kontrolünden sâdır araba, itidalli refüje çıkarken bu sırada yolun karşısına döndürmek isteyen 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise tekrar sürücüsünün kontrolünden çıkan araba, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle revan bir eğreti çarptı. Arızi, otomobilin çarpmasıyla kestirmece 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN ERKEKLIK ORGANI GÖRÜLEN GÜDÜCÜ HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında en kalın tanidik güdücü hataları Trafik Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını sefer, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, gaga geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit takip ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, çağ kurallarına uymamak, kırmızı kandil veya görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez trafik işareti kâin yerlere eksiltmek, bulaşıcı ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı güçleştirmek, alkollü namına miftah kazanmak, katmerli müstacelen vasıta yok etmek, mürur yasağı olan yerlerden bozmak ve falsolu şekilde veya yasak olan yerlere otopark emreylemek.?

Share: