Bayburt haberleri: Bayburt’ta fırtınada çadırı kullanılamaz hale gelen besicilere vali müzaheret etti

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, fırtınadan kötülük gören besicilere çerge bağış etti.

Merkeze tutkun Erenli köyünde küçükbaş hayvancılık fail Yusuf ile İrşadi Faal’ın merada bulunan, yılın 6 ayını zarfında geçirdikleri çadır, sıkıntı dolayısıyla kullanılamaz kuzuluk geldi.

Bölgede düz çalışması yaptığı tam durumu ayırt eden Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selami Ersen, konuyu Vali Epcim’e iletti.

Bunun üstüne Epcim’in talimatıyla besicilerin hayvanları otlattığı meraya 21 metrekarelik modern sürücü çadırı kuruldu.

Bölgeye gelerek besicilere “esbak olsun” dileklerini ifade eden Ilbay Epcim, üreticilerin seçkin ahit beslemek istediklerini söyledi.

Epcim, besicilerin üretimine ulama hatırlamak üzere engel gören çadırın yerine elan modern ve elverişli eskimemiş deri bağış ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Üreticilerimizin 430 koyunu var. Bu üretime biz bile ulama sunarak, otağ dürü ederek yaşam standartlarını terfi hesabına böyle ayrımsız girişimde bulunduk. Besicimizi üretime destek olduğu amacıyla kutlama ediyor, herhangi bir antlaşma bu ve benzeri yardımlarla desteklemek istediğimizi tavzih etmek istiyorum. Desteklerinden dolayı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekibine bile teşekkürname ediyorum.”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ersen da üreticilerin daha evvel “Köyümde Varagelmek İçin Bire Bir Güruh Nedenim Var” projesi kapsamında kerem desteğinden faydalandığını söyledi.

Saha çalışması sırasında bilerek oldukları duruma duyarsız kalamadıklarını dile getiren Ersen, “İnşallah buraya henüz zinde şekilde yerleşerek üretime devam edecekler.” dedi.

Besici Yusuf Etken ise hayvanlarıyla yılın kestirmece 6 ayını merada geçirdiğini belirterek, mağduriyetini yerinde gören ve yardımcı olan Vali Epcim ile Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ersen’e teşekkür etti.

Share: