Türkiye ile Tren ortada 11 uyuşma imzalandı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Tren Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani nezdinde muhtelif alanlarda 11 iş birliği anlaşması ile Faziletkâr Stratejik Encümen 8. Toplantısı Ortak Bildirisi imzalandı.

Dolmabahçe Say Ofisi’ndeki birlikte görüşmenin ardından Reisicumhur Erdoğan ve Tren Emiri Şeyh Temim, Türkiye-Şimendifer Faziletkâr Stratejik Alt Kurul 8. Toplantısı’na başkanlık etti.

Toplantının arkası sıra, Reisicumhur Erdoğan ve Tren Emiri Şeyh Temim’in nezdinde, iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine geçildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Şimendifer’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed bin Nasır Bin Jassim Desise Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tren Devleti Hükümeti Beyninde Medya ve İletişim Alanlarında İş Birliği Protokolü”açık imzaladı.

İki adam daha sonra “Türkiye Radyo Göstergeç Kurumu ile Qatar TV Beyninde İş Birliği Protokolü”ne imza attı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Katar Kamu Sağlığı Bakanı Hannan bint Mohamed Desise Kuwari, “Türkiye Cumhuriyeti Helal Denklik Kurumu ile Tren Devleti Ahali Sağlığı Bakanlığı Arasında Helal Kalite Altyapısı Alanında Uyuşma Zaptı”na imza koydu.

“Türkiye Cumhuriyeti Türk Patent ve Marka Kurumu ve Tren Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Fikri Iyelik Haklarının Korunması Birimi Ortada Sınai Iyelik Haklarının Korunması Alanında İş Birliğine Dair Uyuşma Zaptı” Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ile Katar Tecim ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Hamad Al Sani vasıtasıyla imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hikmet Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Şimendifer Devleti Haberleşme Aranjör Kurumu Beyninde Telsiz Tüzüğü Katma 30B Vasıtasıyla Düzenlenen Peyk Şebekelerinin Bakım Alanlarının Aykırı Dahil Edilmesi Için Konvansiyon”yı Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Şimendifer Başvekil Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Şike Sani imzaladı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Tren Başvekil Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şike Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tren Devleti Hükümeti Beyninde Gıda Güvenliği Alanında Mutabakat Zaptı”na imza attı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Şimendifer Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Desise Sani, “Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Katar Kalkınma Fonu Ortada Kıran ve Ivedi Kapsam Yönetimi ve İnsani Yardım Alanında Mutabakat Zaptı”nı imzaladı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Ortada Bina İşleri Alanında Antant Zaptı”na Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur ile Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Sani imza koydu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Şimendifer Kültür Bakanı Abdulrahman bin Hamad bin Jassim bin Hamad Hıyanet Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Şimendifer Devleti Hükümeti Beyninde Ekin Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Kesim”yı imzaladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şike Sani, “Yunus Emre Enstitüsü ile Qatar Museums Beyninde İş Birliği Protokolü”hangi imza attı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Tren Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Katar Devleti Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Belgelik Alanında İş Birliği Uzlaşma Zaptı”nı imzaladı.

Çavuşoğlu ve Hıyanet Sani, anlaşmaların peşi sıra, Türkiye Cumhuriyeti ile Tren Devleti Ortada Yüksek Mühim Komite Sekizinci Toplantısı Ortak Bildirisi’ne imza attı.

Share: