Türkiye ile Şimendifer ortada 11 yeni anlaşma imzalandı

Dolmabahçe Emek Ofisi’ndeki birlikte görüşmenin ardından Reisicumhur Erdoğan ve Tren Emiri Şeyh Temim, Türkiye-Tren Faziletkâr Önemli Komite 8. Toplantısı’na riyaset etti. Toplantının ardından, Cumhur Reisi Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim’in nezdinde, iki mevki arasındaki anlaşmaların imza törenine geçildi.

MEDYA VE İLETİŞİM ALANINDA TÖREN DÜZENI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Katar’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed bin Nasır Bin Jassim Hıyanet Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tren Devleti Hükümeti Ortada Iletişim Araçları ve İletişim Alanlarında İş Birliği Protokolü”çıplak imzaladı.

İki beşer elan bilahare “Türkiye Radyo Monitör Kurumu ile Qatar TV Ortada İş Birliği Protokolü”ne imza attı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Şimendifer Amme Sağlığı Bakanı Hannan bint Mohamed Al Kuwari, “Türkiye Cumhuriyeti Helal Akreditasyon Kurumu ile Şimendifer Devleti Ahali Sağlığı Bakanlığı Arasında Helal Kalite Altyapısı Alanında Antant Zaptı”na imza koydu.

FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ KORUNMASI

“Türkiye Cumhuriyeti Türk Berat ve Işaret Kurumu ve Tren Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması Birimi Arasında Endüstriyel Sahiplik Haklarının Korunması Alanında İş Birliğine Dair Uyuşma Zaptı” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tren Tecim ve Uran Bakanı Muhammed bin Hamad Şike Sani aracılığıyla imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hikmet Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Tren Devleti Haberleşme Düzenleyici Kurumu Ortada Telsiz Tüzüğü Eklenmiş 30B Tarafından Planlı Uydu Şebekelerinin Hizmet Alanlarının Aykırı Karışma Edilmesi Için Ittifak”yı Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Katar Başvekil Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Aldatma Sani imzaladı.

GIDA GÜVENLİĞİ ÜZERINE PROTOKOL

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Katar Başvekil Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hıyanet Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Şimendifer Devleti Hükümeti Beyninde Gıda Güvenliği Alanında Uyuşma Zaptı”na imza attı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Şimendifer Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hıyanet Sani, “Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Facia ve Evgin Boyut Yönetimi Başkanlığı ile Tren Kalkınma Fonu Beyninde Afet ve Müstacel Durum Yönetimi ve İnsani Arkalama Alanında Uyuşma Zaptı”nı imzaladı.

DIŞİŞLERİ ÜZERINE ÜSTELIK TÖREN DÜZENI İMZALANDI

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Şimendifer Devleti Hükümeti Arasında Yapı İşleri Alanında Uzlaşma Zaptı”na Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çalım ile Tren Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Desise Sani imza koydu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Şimendifer Ekin Bakanı Abdulrahman bin Hamad bin Jassim bin Hamad Şike Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Beyninde Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Sözleşme”yı imzaladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Şimendifer Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Aldatma Sani, “Yunus Emre Enstitüsü ile Qatar Museums Beyninde İş Birliği Protokolü”ne imza attı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Tren Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Sani, “Türkiye Cumhuriyeti DışişleriBakanlığı ile Katar Devleti Dışişleri Bakanlığı Ortada Diplomatik Belgelik Alanında İş Birliği Antant Zaptı”nı imzaladı. Çavuşoğlu ve Desise Sani, anlaşmaların peşi sıra, Türkiye Cumhuriyeti ile Tren Devleti Beyninde Erdemli Ciddi Komisyon Sekizinci Toplantısı Kuma Bildirisi’ne imza attı.

Share: