Türkiye ile Şimendifer beyninde 11 yıpranmamış uyuşma imzalandı

Dolmabahçe Mücahede Ofisi’ndeki baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şimendifer Emiri Şeyh Temim, Türkiye-Şimendifer Faziletkâr Stratejik Alt Kurul 8. Toplantısı’na başkanlık etti. Toplantının peşi sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şimendifer Emiri Şeyh Temim’in nezdinde, iki büyüklük arasındaki anlaşmaların imza törenine geçildi.

MEDYA VE İLETİŞİM ALANINDA TÖREN DÜZENI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Şimendifer’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed bin Nasır Bin Jassim Desise Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Ortada Medya ve İletişim Alanlarında İş Birliği Protokolü”dal imzaladı.

İki isim daha sonra “Türkiye Radyo Göstergeç Kurumu ile Qatar TV Beyninde İş Birliği Protokolü”ne imza attı. Tecim Bakanı Mehmet Muş ile Şimendifer Kamu Sağlığı Bakanı Hannan bint Mohamed Aldatma Kuwari, “Türkiye Cumhuriyeti Helal Denklik Kurumu ile Tren Devleti Ahali Sağlığı Bakanlığı Ortada Helal Kalite Altyapısı Alanında Anlaşma Zaptı”na imza koydu.

FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ KORUNMASI

“Türkiye Cumhuriyeti Türk Berat ve Ayraç Kurumu ve Tren Devleti Ticaret ve Endüstri Bakanlığı Fikri Iyelik Haklarının Korunması Birimi Ortada Sınai Sahiplik Haklarının Korunması Alanında İş Birliğine Dayalı Anlaşma Zaptı” Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ile Tren Tecim ve Uran Bakanı Muhammed bin Hamad Şike Sani eliyle imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Tren Devleti Danışma Düzenleyici Kurumu Arasında Telsiz Tüzüğü Melfuf 30B Aracılığıyla Düzenlenen Peyk Şebekelerinin Bakım Alanlarının Karşılıklı Karışma Edilmesi Üzerine Konvansiyon”yı Eriştirme Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Şike Sani imzaladı.

GIDA GÜVENLİĞİ ÜSTÜNE TÖREN DÜZENI

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile Şimendifer Başvekil Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hıyanet Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tren Devleti Hükümeti Beyninde Besin Güvenliği Alanında Anlaşma Zaptı”na imza attı.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Şimendifer Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Aldatma Sani, “Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Facia ve Ivedi Boyut Yönetimi Başkanlığı ile Tren Kalkınma Fonu Ortada Facia ve Müstacel Nitelik Yönetimi ve İnsani Yardım Alanında Uyuşma Zaptı”nı imzaladı.

DIŞİŞLERİ ÜSTÜNE ÜSTELIK PROTOKOL İMZALANDI

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Ortada Çatı İşleri Alanında Uzlaşma Zaptı”na Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Alım ile Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Sani imza koydu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Firez Bakanı Abdulrahman bin Hamad bin Jassim bin Hamad Al Sani, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Şimendifer Devleti Hükümeti Ortada Ekin Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Kavil”yı imzaladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Sani, “Yunus Emre Enstitüsü ile Qatar Museums Arasında İş Birliği Protokolü”ne imza attı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Katar Başvekil Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Desise Sani, “Türkiye Cumhuriyeti DışişleriBakanlığı ile Şimendifer Devleti Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Belgelik Alanında İş Birliği Anlaşma Zaptı”nı imzaladı. Çavuşoğlu ve Desise Sani, anlaşmaların peşi sıra, Türkiye Cumhuriyeti ile Tren Devleti Ortada Faziletli Stratejik Yarkurul Sekizinci Toplantısı Ortak Bildirisi’ne imza attı.

Share: