Tüik: Tarumar Iş Hacmi Almanak Yüzdelik 125,4 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak, akan fiyatlarla dağınık ciro son teşrin ayında bire bir önceki yılın benzeri ayına bakarak yüzdelik 125,4 arttı. Benzeri dönemde çakılı fiyatlarla perişan bey hacmi birlikte yıllık yüzde 12,1 çoğalma gösterdi.

TÜİK, teşrinisani ayına dair müteferrik satma endekslerini bugün yayınladı. Buna bakarak teşrinisani ayında, savruk komutan hacmi ve akan fiyatlarla perakende iş hacmi endeksleri hem maaş hem de yıllık bazda artış gösterdi. TÜİK verileri şöyle:

“TARUMAR SATIŞ HACMİ AYLIK YÜZDE 1,5 ARTTI: Çakılı fiyatlarla müteferrik mir hacmi, teşrinisani ayında bir önceki taban bakarak yüzdelik 1,5 arttı. Bire Bir ayda azık, meşrubat ve duman satışları yüzde 0,9 azaldı, azık dışı satışlar (otomotiv yakıtı aut) yüzde 3,3 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzdelik 0,6 azaldı.

TERTIPSIZ CİRO AYLIK YÜZDE 4,9 ARTIŞ GÖSTERDİ: Cari fiyatlarla dağınık ciro teşrinisani ayında ayrımsız eski taban göre yüzdelik 4,9 arttı. Tıpkısı ayda gıda, meşrubat ve duman satışları yüzde 4,8, azık dışı satışlar (otomotiv yakıtı dünya) yüzde 6,4, otomotiv yakıtı satışları ise yüzdelik 1,1 arttı.

PERIŞAN SATIŞ HACMİ YILLIK YÜZDELIK 12,1 ARTTI: Çakılı fiyatlarla harabati bey hacmi, son teşrin ayında ayrımsız esbak yılın benzeri ayına bakarak yüzdelik 12,1 arttı. Bire Bir ayda besin, içecek ve kötü satışları yüzde 5,7, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 17,7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzdelik 3,9 arttı.

PERIŞAN CİRODA YILLIK ARTIŞ YÜZDELIK 125,4 OLDU: Akan fiyatlarla harabati iş hacmi kasım ayında tıpkısı önceki yılın aynı ayına bakarak yüzdelik 125,4 arttı. Tıpkısı ayda besin, meşrubat ve esrar satışları yüzde 120,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı aut) yüzde 121,2, otomotiv yakıtı satışları ise yüzdelik 148,2 arttı.”

Share: