TZOB Umumi Başkanı Bayraktar son yağışları ve kuraklık riskini değerlendirdi

Türkiye Kültür Odaları Birliği (TZOB) Umumi Başkanı Şemsi Bayraktar, Iye ve Marmara bölgelerinde devam eden sonuç yağışların hele cılız alanlarda istihsal işleyen üreticileri sevindirdiğini belirterek, “Bu bölgelerde yağışsızlık riski şimdilik azaldı. Yağış almayan İç Rum Bölgesi’nde ise kuraklık riski bitmeme ediyor.” ifadesini kullandı.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, 2022-2023 yılı zirai istihsal ve pazarlama döneminin ekim ayı itibarıyla başladığını anımsattı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 1 Teşrinievvel-31 Boşluk 2022 dönemindeki toplam yağmur verilerine dikkati calip Bayraktar, bu süreçte tüm bölgelerin normalin altında yağış aldığını bildirdi. Bayraktar, bire bir eski yıla göre dahi Güneydoğu Anadolu Bölgesi dış ayrıksı cemi bölgelerde elan bir iki yağmur görüldüğüne meni ederek, “Son dönemde Ege ve Marmara bölgelerinde devam eden yağışlar özellikle sıska alanlarda üretim işleyen üreticilerimizi sevindirdi ve bu bölgelerde kuraklık riski şimdilik azaldı. Yağmur almayan İç Anadolu Bölgesi’nde ise kuraklık riski devam ediyor. Üreticilerimiz şita yağışlarının devamının gelmesini bekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yılın teşrinievvel, teşrinisani ve çatlak ayları ile bu yılın eş başında beklenen baran ve kar yağışlarının gelmemesiyle teşrinievvel alanlarında hele İç Rum Bölgesi’nde buğday ve arpa çıkışlarının kontra etkilendiğini vurgulayan Bayraktar, yağış gelmezse üreticiyi zor günlerin beklediğini bildirdi.

Bayraktar, Marmara ve İç Rum bölgelerinin bire bir bölümünün yeterince yağmur alamaması ve gelgel sıcaklıklarının normallerin üstünde gerçekleşmesi cihetiyle suya henüz çok ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, özellikle Konya, Eskişehir, Nevşehir ve Kırşehir’in ara sıra bölgelerinde çimlenmede sorun olduğunu, köklerde sararma meydana geldiğini aktardı.

“Birçok ilde baraj seviyeleri düştü”

Bayraktar, içmece ve zirai sulama baraj ve göletlerinin alışılagelen seviyelerinin çokça altında su tutma riski bulunurken yer altı sularının yetersizliğinin bile artarak devam ettiğini, bir nice ilde baraj seviyelerinin düştüğünü anlatım etti.

Kışlık ekilen ürünlerde kuraklıktan etkilenme nedeniyle ürün kaybı tahminleri üzere elan erken ayrımsız dönemde olunduğuna dikkati çekici Bayraktar, “Önümüzdeki günlerde yağışların normal seviyesinde olmasıyla hububatta yağışsızlık riski azalabilir. Şita yağışlarının yanında mart, nisan ve mayıs aylarındaki yağışların kışlık ekimler açısından önemi elan büyük kuzuluk geldi.” bilgisini verdi.

Bayraktar, Mabeyin 2022 dönemi flama ortalamasının 52 almanak ortalamaların arz yükseği olduğunun altını çizerek, bu durumun alelhusus sonuç ağaçlarında fenolojik gelişmenin zamanından önce olmasına kez açacağını vurguladı.

Yeterli sulama yapılamaması durumunda bir nice üründe verim kaybı yaşanabileceğini tamlayan Bayraktar, üreticinin bir iki su talip ürünleri yeğleme edeceğini kaydetti.

“Basınçlı sulama imkanlarının artırılması sağlanmalı”

Bayraktar, kuraklığın bir nice üreticiye kötülük verebileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Basınçlı sulama imkanlarının artırılması sağlanmalıdır. Nahiye bazında kuraklığa ve soğuğa hoşgörücü soy sop çeşitleri daha fazla geliştirilmeli ve hastalıklara dayanabilen çeşitlerinin kullanım alanları yaygınlaştırılmalıdır. Yeni akmaz ve baraj yatırımları başlatılmalı ve bitmeme edenler bir dakika geçmiş tamamlanmalıdır. Düzlük altı sularımızın bilinçsizce ve ötede tıpkısı şekilde tüketilmesi önlenmelidir. Güneydoğu Anadolu Projesi, Konya Ovası Projesi, Şark Küçük Asya Projesi kabilinden balaban sulama yatırımlarını içeren projeler bir an geçmiş tamamlanmalıdır. Acilen çarkıt ve süreduran vaziyette olan sulama sistemleri yenilenmeli, vabeste sistemlere geçilmelidir. Kayran altı sularını burulmak üzere çapraz barajları inşa edilmelidir.”

Share: