TÜBİTAK Başkanı Mandal ve beraberindeki heyet, deprem bölgesinde araştırmalara katkı sağlayacak

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve beraberindeki araştırman gök bilimi, hareket bölgesinde bitmeme eden araştırmalara yardım isnat etmek için bölgeye gitti.

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya bakarak, Mandal ve ekibi, Adana, Osmaniye, İskenderun, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Elbistan, Malatya, Doğanşehir ve Adıyaman’daki araştırma bölgelerini ziyaret edecek.

Yer Sarsıntısı bölgesinde, kayran bilimleri, inşaat mühendisliği, neşelilik-elektronik mühendisliği alanlarının birlikte zaman, sosyoloji ve ruh bilimi kabil sosyal ve beşeri bilimler alanlarında projeler yürütülüyor.

Araştırmacılar çalışmalara başladı

TÜBİTAK’ın, yaşanan depremin analizi için tek takkadak attığı geçmiş kadem olan “1002-C Katıksız Afat Odaklı Düz Çalışması Çağrısı” kapsamında yüzlerce proje başvurusu alındı.

Başvurular 24 saat ortamında değerlendirerek karara bağlandı. Projesi desteklenen araştırmacılar, bir lahzada yer sarsıntısı bölgesine her an araştırmalarına başladı. Davet çerçevesinde desteklenen mecmu proje sayısı 107 oldu. 57 ayrımlı gurur ve 497 araştırmacıdan oluşan 107 takım, sahada 2 hafta süresince araştırmalarını sürdürecek.

Share: