TikTok, Kanada devletine ilişkin duraksız cihazlarda yasaklandı

Kanada hükümeti, aynı Çin firmasının pop toplumsal iletişim araçları uygulaması olan TikTok’u güvenlik açığı riski yarattığı üzere zaman itibariyle devlete ait mobil cihazlarda yasakladığını duyurdu.

Kanada Hazine Yerleşmiş Başkanı Mona Fortier, dün TikTok uygulamasının oran vasıtasıyla sunulan etkin cihazlarda kullanımının yasaklandığını duyurarak “28 Şubat 2023 tarihinden itibaren kaynatmak için TikTok uygulaması şevket marifetiyle sunulan mobil cihazlardan kaldırılacaktır. Bu cihazların kullanıcılarının gelecekte uygulamayı indirmeleri dahi engellenecektir. TikTok’un incelenmesinin arkası sıra Kanada Enformatik Oturmuş Başkanı (CIO), gizlilik ve güvenlik açısından akseptans edilemez düzeyde risk oluşturduğuna değişmeyen vermiştir” açıklamasını yaptı.

Fortier açıklamasında “Tıpkısı müteharrik cihazda, TikTok’un olgun toplama yöntemleri telefonun içeriğine oylumlu ölçüde ulaşım sağlar. Bu uygulamayı kullanmanın riskleri belirtik olsa üstelik bu noktada hükümet bilgilerinin tehlikeye atıldığına dair bir kanıtımız yok” ifadelerini kullandı.Halkın kişi özel cümbüşlü cihazlarında uygulamayı kullanmalarının zatî tıpkısı seçme olduğu fakat seçme yapmadan önce Kanadalıların riski anlamaları tavsiye edildi. ÇAKER ve Avrupa Birliği ise Çin merkezli şeriklik ByteDance’in topluluk olduğu TikTok’u devlete ilişkin kıvrak cihazlarda kullanımını yasaklamıştı.

Share: