ABD’den Çin açıklaması: Kendilerini güzel arabulucu adına gösteriyor amma değiller

BENDE Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, geri düzenlediği basın toplantısında Çin’in Rusya- Ukrayna savaşında kendisini ‘essah bir arabulucu’ adına gösterdiğini, ancak Rusya’ya diplomatik desteğinin sürdüğünü belirtti. Çin’in şu ana kadar Rusya’ya zırh yardımı yapmadığını belirten Price, “Ama bunu yapmayı düşünüyorlar” ifadelerini kullandı.

KÖLE Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilgili değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Price, Çin’in dünyaya Rusya-Ukrayna savaşında bire bir hatır almadığını göstermeye çalıştığını ancak Rusya’ya müteveccih diplomatik, politik ve konuşu destek verdiğini belirtti.

“SİLAH TEDARİK ETMEDİLER, AMMA DÜŞÜNÜYORLAR””Çin, dünyaya tıpkısı gidiş almadığını söylüyor ve kendisini rast bire bir arabulucu kendisine göstermeye çalışıyor” diyen Price, “Amma Velakin güya ve eylemde, Çin sevap benzeri arabulucu olmaktan eksantrik gelişigüzel öz olmuştur. Çin’in henüz tedbir etmediği, ancak etmeyi düşündüğüne inandığımız silahlar sorununu tıpkı kenara bırakırsak, Çin, Rusya’ya halihazırda mefret müzaheret sağlamıştır. Rusya’nın gösterişli propagandasını, ağır yalanlarını ve acun sahnesinde dezenformasyonunu tekrarlayarak Rusya’ya diplomatik, siyasi, ekonomik ve belagat bindi sağladı” ifadelerini kullandı.”SANKI BARIŞ PLANI”Price, Çin’in geçtiğimiz günlerde Ukrayna-Rusya savaşına dair sunduğu barış planının ‘sözde’ olduğunu belirterek, “Çin, geçtiğimiz günlerde neymiş tıpkı hazar planı yayınladı. Bu barış planındaki önce mebde, mecmu ülkelerin egemenliğine korku gösterilmesi çağrısında bulunmaktı. Çin bu ilk ilkeye sınırlı kalsaydı, meydanda BM Sözleşmesi’nin birlikte düzlük alırdı. Peyda uluslararası hukukun tarafında saha alırdı. Rusya’nın yer fetih savaşında, Rusya’nın Ukrayna’daki yerey gasp girişiminde Rusya’ya cebin duran, Ukrayna’nın yanında duran herkesin yanı sıra vadi alırdı” dedi.ÇİN: KİMİN ATEŞE KÖRÜKLE GİTTİĞİ GÖRÜLÜYOR

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, esbak yaptığı açıklamada KUL’nin Ukrayna-Rusya savaşı kapsamındaki eylemlerinin arsıulusal hukukta yeri olmadığını belirtmişti. Ning, “Çin, Ukrayna üzerine etkisiz ve adil aynı duruş sergiliyor ve aktif kendisine barış görüşmelerini ilerletmeye, siyasal benzeri çözümü desteklemeye azimli. Amerika Birleşik Devletleri, taraflardan birine zırh çevirme çabalarını yoğunlaştırarak ödemek bilmeyen çatışmaya hastalık oluyor ve sulh üzere sonuca varamıyor. Çin’in Rusya’ya cebe tedariki için sık sık kusurlu bilgiler yayarak Çin’e müeyyide aplikasyon fırsatını değerlendiriyor. Bu boş aynı merhametsiz ve çifte standarttır kim bu çok ikiyüzlüdür. Ukrayna krizinin tırmanışının birinci sene dönümünde Çin’in Ukrayna krizine siyasal hal için düşünce bildirgesi yayınladığını, MEMLUK’nin ise Çin ve diğer ülkelerden şirketlere yaptırımlar uyguladığını belirtmek isterim. Kimin barışı ve durumu yatıştırmak üzere müzakereleri heveslendirme ettiği, kimin ateşe körükle gittiği görülüyor” demişti.

Share: