TBMM Genel Kurulunda “EYT düzenlemesi” değerlendirmesi

MHP Takım Başkanvekili Erkan Akçay, “Topluluk İttifakı, Kovid-19 salgını, Rusya- Ukrayna savaşı, yekpare dünyada deli dolu olan konuşu mesail ve yer iri deprem felaketine rağmen EYT’li kardeşlerimize verdiği sözü tutmuş, EYT meselesini Türkiye’nin gündeminden çıkarmıştır.” dedi.

Genel Kurulda, ekip başkanvekilleri yerlerinden meze alarak, gündeme ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Kol Başkanvekili Erhan Kankızıl, kentlerin baştan ayağa kalkması ve yine yaşanabilir hale gelmesi amacıyla yıpranmamış yapım konutlarına başlanacağının duyurulduğunu hatırlatarak, “Üzülerek görüyoruz ki hükümet bibi akıllanmamıştır. Facia bölgesi tasarım alanları rehberinde düzlük alan bilgilere bakarak, yer sarsıntısı bölgelerinde yapılacak dairelerin yapımı, yeniden saraya mümasil müteahhitlere verilmiştir.” sözlerini sarfiyat etti.

Yordamlı, Kızılaya sınırlı Kızılay Yurt ve Etap Sermayesi Portföy Yönetimi’nin, zer ve dövize yatırım muktedir olmak için SPK’ye başvuruda bulunduğunu belirterek, “SPK’den olumlu kuruntu geliyor. 6 Gücük Ay’ta yer sarsıntısı oluyor, millete çorba, çerge götürmesi müstelzim Kızılay bunları yapmıyor, 9 Gücük Ay’ta KAP’a bildiriminde bulunuyor. Böyle bir düşünce akseptans edilemez. Kızılay’ı bu arkaç getirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bilcümle sorumluların ricat etmesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

MHP Kadro Başkanvekili Erkan Akçay ise Topluluk İttifakı ve MHP için etraflı süredir yeryüzü eke ruzname başlıklarından birinin EYT olduğunu vurgulayarak, TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşan düzenlemeyle bu sorunun temelli namına çözülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Umumi Başkanı Izzet Bahçeli özellikle kalkmak amacıyla ait bakanlıklara ve emeği güzeşte herkese teşekkürname eden Akçay, “Topluluk İttifakı, Kovid-19 salgını, Rusya-Ukrayna savaşı, cümle dünyada faal olan ekonomik mesail ve arz balaban yer sarsıntısı felaketine karşın EYT’li kardeşlerimize verdiği sözü tutmuş, EYT meselesini Türkiye’nin gündeminden çıkarmıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Erkan Akçay, ” 28 Gücük Ay’ın, 28 Şubat kalkışmasının 26’ncı yıl dönümü olduğunu” anımsatarak, “15 Orak Ayı ağır FETÖ çarpış teşebbüsünde aldığımız tutum göz uğrunda bulundurulduğunda MHP yerine gelişigüzel makule çarpış girişimin, antidemokratik hareketin karşısında durduk ve durmaya bile bitmeme edeceğiz. Dün çarpış bildirilerine ‘Gönülden inanıyorum’ diyerek imza atıp bozulmamış tuttuğu halde zaman bir zaman bunlarla savaş ettiğini söyleyenleri üstelik ibretle izliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Enkazlar şimdiden kanıt karartma yerleri oldu”

HDP Ekip Başkanvekili Meral Danış Beştaş de enkazların altında hala eş bedenlerinin bulunduğunu söyleyerek, “Enkazlar henüz şimdiden kanıt karartma yerleri oldu. Değme yerden bu konuda çokça sayıda müracaat alıyoruz.” dedi.

Beştaş, partisinin, refakatsiz füru konusundaki iddialara ait TBMM Çocuk Hakları Madun Komisyonu’na başvuruda bulunduğunu belirterek, “Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanı bunu kusmak dışında ne yapıyor? Bilmiyoruz. Antrparantez en üst ‘Suriyeli çocuklardır’ diye meşrulaştırmak istedi. Tığ ve tamam sivil sosyete yavru hakları savunucuları, bunun takipçisiyiz.” sözlerini sarfiyat etti.

CHP Kadro Başkanvekili Engin Özkoç ise 1 Mart tezkeresinin sene dönümü olduğunu hatırlatarak, 1 Mart’ın, TBMM’nin, hâkim güçlere ve emperyalizme cebin mağrur duruşunun yıl dönümü olduğunu vurguladı ve bu konunun ayrıntılarının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Refakatsiz çocukların takibi üzere partisinin ihbar hattı oluşturduğunu ve izinli kurumlarla paylaşım sağladıklarını anlatan Özkoç, “Çocuklarımızın, insanlarımızın akıbetinin hangi olduğunu farz etmek ilk yakınlarının, sonradan da milletimizin hakkıdır. Kayıp insanlarımızla ilgilendiren soy rakam nedir, bunu sanmak durumundayız.” diye niteleyerek konuştu.

Özkoç, EYT düzenlemesinin, TBMM Umumi Kurulu’nda yasalaştığını dahi anımsatarak, “EYT, Türkiye’bile türe mücadelesinde cesim bire bir mihenk taşıdır. Örgütlendiler, adalet ettiler, destekledik ve haklarını aldılar. Birlikte savaş edildi, kazanıldı. Mutluyuz, hepimiz için hoş olsun.” görüşünü paylaştı.

Bu düzenlemede mağduriyetler bulunduğunu aktaran Özkoç, tekaütlük üstüne EYT’li olmayan çalışanlar için kademelendirme sistemine geçilmesi, ayrıca başka mağduriyetlerin bile giderilmesi gerektiğini söyledi.

“Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı kurulmasına ilişkin yasa teklifi görüşülecek”

YANLIŞSIZ Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan de TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan EYT düzenlemesine belen ederek, “Geçkin milyonlarca vatandaşımızın beklediği EYT düzenlemesine ilişik teklifimiz yasalaştı. Tıpkı nöbet henüz balkı olsun. Katkı sunan, destek veren tekmil vekillerimize, partilerimize teşekkürname ederim.” açıklamasında bulundu.

Umumi Kurulda bugün Türk-İslam arkeolojisiyle ilişkin ilmî icraat fayrap etmek üzere Türk Kazı Bilimi ve Kültürel Miras Vakfı kurulmasına ait yasa teklifinin görüşüleceğini kaydeden Turan, bahis konusu vakfın faaliyetlerinin Gaziantep’te mevcut enstitü marifetiyle yürütüleceğini anlattı.

Turan, Yunanistan’ın Larisa kentindeki katar kazasında hayatını kaybeden ve yaralananlar olduğunu da vurgulayarak, “Depremde arama istirdat ekibiyle yanımızda vadi alan komşumuz Yunanistan’a ve Yunan halkına başsağlığı diliyorum.” ifadesini kullandı.

Share: