Diyarbakır Anneleri Nevşehir’de buluşuyor

Diyarbakır Anneleri Nevşehir’bile buluşuyor

1. Uluslararası Zürriyet Nöbeti Diyarbakır Anneleri Kongresi Başladı

Arsıulusal Enik Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi Koordinatörü Prof. Dr. Hiçlik Palabıyık:

“Evlatları alınan anneler Diyarbakır’üstelik HDP İl Binasına diz çöktürdü”

NEVŞEHİR – Teröre, terörizme ve bileşenlerine alın duruşlarını sürdüren Diyarbakır Anneleri; ilk kez Nevşehir’birlikte planlı ‘1. Uluslararası Çocuk Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi’nde buluştu. Kurultay başlangıcında mütekellim Uluslararası Döl Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi Koordinatörü Prof. Dr. Adem Palabıyık; “Evlatları alınan anneler Diyarbakır’da HDP İl Binasına diz çöktürdü. Bu hemen ülkemizde değil arsıulusal arenada çok okkalı curcunalı getirdi” dedi.

Kentte kâin bire bir otelde düzenlenen kongrede düzenlenecek oturumlarla; eskimemiş sosyal akım, duygusal himmet, medya sosyolojisi, aidiyet ve inanç, protest duruş, kadın direnişi başlıkları ele alınacak. Kongrede tıpkısı zamanda PKK’nın kaçırdığı ve istismara uğrattığı çocuklara dair bile muhteşem analizler sunacak. Medya Platformu yoluyla İçişleri Bakanlığı ve İletişim Başkanlığı’nın destekleriyle organize edilecek programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dahi katılacak. Kurultay için bilgiler veren Arsıulusal Yavru Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi Koordinatörü Prof. Dr. Gıyap Palabıyık; “17 Ağustos 2022’dahi düzenlediğimiz Velet Nöbeti Çalıştayımızın sonuçlarını 18 Ağustos 2022’dahi Diyarbakır’bile deklare ettik. Sonrasında Diyarbakır Anneleri’ni ülfet ederek birlikte izah yaptık. Annelere inşallah ileriki dönemde bir uluslararası kongreyle bu süreci taçlandıracağımızı söyledik. Bugün bunun gururu içerisindeyiz. Türkiye’bile ilk kez 1. Arsıulusal Yavru Nöbeti Diyarbakır Anneleri Kongresini yapıyoruz. Kongremizin katılımcıları; alanında uzman esame, sanatçılar, iletişim araçları alanında bilirkişi adlar, akademisyenler ve amma velakin İçişleri Bakanımızın katılımıyla kongremiz şereflenecektir. Kongremiz esas başlıkta 5 masada konuşulacak. Bunlardan birisi Diyarbakır Anneleri’nin hele yıpranmamış ayrımsız sosyal debi olduğu, bu yıpranmamış toplumsal debi içerisinde ilk defa tıpkısı karı hareketinin sivil inisiyatifle teröre vadi okuduğu ve amma velakin yeryüzü mufassal teröre karşı sivil direnişi olduğunu söyleyebiliriz. İkinci yerine Diyarbakır Anneleri öz direnişlerini ortaya koydu, bu ayrımsız protest duruştu. Biliyorsunuz üvey anne haddinden fazla merhametli bire bir histir. Bir annenin evladına elinizi uzattığınız anda benzeri asıl dünyayı yakabilir. Diyarbakır Anneleri’nin esasta o otağ karşısında HDP İl Binasına diz çöktürmesinin temel sebebi birlikte bu. Zira evlatları alınan anneler Diyarbakır’da HDP İl Binasına diz çöktürdü. Bu sadece ülkemizde değil arsıulusal arenada çokça dokunaklı ses getirdi. bununla birlikte özellikle çalıştayımızın ve kongremizin eş neticelerinden birisi üstelik bu temel hareketinin bölgede ocumak kültürünü yıktığı, PKK terör örgütünün ortaya koyduğu intikam sosyolojisini dahi ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kongreye; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu2nun yanında laf-medya dünyasının majör isimleri, evliya gazeteciler, alanında uzman konuklar ve akademisyenler katılacak.

Share: