CHP Kadro Başkanvekili Özkoç, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, “Kızılay gibi tıpkı müzaheret kuruluşunu holdinge dönüştürdünüz. Çünkü aklınızın erdiği tek özdek dünyalık kabartmak, milletin, yoksulun, şehidin hakkını hukukunu fethetmek.” dedi.

Özkoç, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, emeklilikte hoşnutluk takılanlarla (EYT) ilişkin teklifin yasalaştığını anımsatarak, CHP yerine bu sahih talebi sonuna kadar desteklediklerini dile getirdi.

EYT’lilerin haklarına cemaat olduğunu ancak bunun istedikleri şekilde olmadığını belirten Özkoç, tıpkı vadi düzeltilirken apayrı bir yerde şaibe bırakıldığını doğacak sürdü.

Özkoç, yasadan iki günle yararlanamayanlar bulunduğunu, bunun kullanılmamış aynı kıygın grubu yarattığını savunarak, 5975 ve 9000 periyot prim sayısına, yamaklık ve staj sigortalılığına, kısmi emekliliğe takılanlar olduğunu anlatım etti.

1999’daki depreme yakalananların bile kıygın olduğunu savunan Özkoç, “Bu kanun ayrımsız piyango düzenlemesi kadar değil, yekpare kesimlerin türe ve hukukunu gözeten, tekaütlük ve toplumsal asayiş düzenlemesinin bile gerektirdiği şekilde çıkmalıydı. Milletimize küçümseme veriyoruz, bunun böyle çıkması için tığ elimizden gelen gayreti göstereceğiz ve iktidarımızda bunun gereğini yapacağız.” diyerek konuştu.

“Helallik” tartışması

Özkoç, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli depremlere değinerek, politik liderlerin politik sorumlulukları bulunduğunu ve bunun sonucunda hesap verdiklerini söyledi.

İki gündür “helallik” tartışması yaşandığını tamlayan Özkoç, “Şerif bir kavramı suistimal eden tıpkısı anlayışla kaçmak tehlikelidir, akla yatkın değildir; bizi incitmektedir. İkincisi; bunu yaparken helalliğin bile hakkını kırpmak, sıradan, insanların yüzü kızarmadan bunu anlatım etmeleri ise düşündürücüdür. Helallik istediğiniz vatandaşın karşılık vermesini, sesini duyurmasını, ses çıkarmasını istemiyorsunuz. Buna cevaz vermiyorsunuz.” diye niteleyerek konuştu.

CHP Kol Başkanvekili Özkoç, azamet ile hükümet arasındaki ayrımı kestiremeyenlerin, tribünlerde atık sloganlara tepki gösterdiğini söyleyerek, “Sistem kıvançlı, iki canip kıvançlı değildi. Birisi MHP, birisi dahi AKP.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bile sorumluluğunu bile bile akım etmesi gerektiğini dile getiren Özkoç, “Senin görevin, siyasal iktidarın sözcüsü oluşmak değil, milletin yanı sıra olmaktır.” ifadesini kullandı.

Kızılaya eleştiri

Kurumların içinin boşaltıldığını, itibarsızlaştırıldığını iddia fail Özkoç, “Kızılay kadar benzeri arkalama kuruluşu dünyanın hiçbir tarafında holdinge dönüştürülmez. Kızılay kabilinden ayrımsız müzaheret kuruluşunu holdinge dönüştürdünüz. Çünkü aklınızın erdiği bir tane husus mal götürmek, milletin, yoksulun, şehidin hakkını, hukukunu kaplamak. Bunu herhangi bir dönemde yaptınız, demin zelzele döneminde üstelik yapıyorsunuz.” görüşünü savundu.

Kızılay Genel Başkanı Soyluluk Kınık’ın, “Leşker sorumluluğunu adına getirseydi bunlar yaşanmazdı.” şeklinde beyanda bulunduğunu öne süren Özkoç, “Ahlaksız, sen başka bir kuruma kurgu uzatacağına geçmiş ilk düzgün tıpkı şekilde kendi kurumunun başkanlığın yap. Milletin hakkını, hukukunu koru.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kentsel transformasyon üzerine CHP’ye müteveccih eleştirilerine değinen Özkoç, şunları söyledi:

“Tıpkı daireyi vatandaşa borçlandırarak verdirip, altındaki dükkanları de müteahhite peşkeş çekme anlayışına Cumhuriyet Halk Partisi alın imdi. Kentsel dönüşümü İstanbul gerçekleştirdi, birlikte vatandaşı borçlandırmadan. İzmir tam ayrımsız proje geliştirdi, İstanbul’da Avcılar Belediyesi’nin yaptıklarını gidin orada görün. Ama sizin amacıyla varsa yoksa mülk. Sizin üzere varsa yoksa zat menfaatiniz, sarayın menfaati. O yüzden kimse eksantrik yerde başı yerde aramasın, başı yerde Recep Tayyip Erdoğan’dır, başı yerde yegâne parti yönetimidir, suçlu Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafındaki aynı avuç azınlıktır. Bigünah olan milletimizdir, kıygın olan milletimizdir, biilaç olan çökme altında cenazelerini bekleyen insanlarımızdır.”

Engin Özkoç, “bire bir kurtuluş yolu bulunduğunu” dile getirerek, “Kavim depremde lacerem halk ele tutuştuysa, nasıl ilişki ve kardeşlik zarfında akıntı ettiyse dönme 14 Mayıs günüdür. Aynı şekilde, tıpkısı kararlılıkla ülkenin birikimli, liyakatli insanlarının göreve geleceği kullanılmamış benzeri dönemin başlangıcına gine bu ulus karar verecek. Hangi ant? 14 Mayıs’ta. Lacerem? Demokrasiyle. Zahir? Hesabı hukukla sorarak.” diye konuştu.

“Kavim İttifakı ortamında çarpışma namevcut”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özkoç, altılı masanın adayını bibi belirlememesine müteveccih eleştirilerin hatırlatılması üzerine, “‘Yüksek Seçme Oturmuş seçme tarihini verdiği zaman tığ da adayımızı açıklayacağız’ dedik. Bundan sakınmadık, başka ayrımsız madde on paralık söylemedik. Onlar kadar davransak bizi eleştirenlere doğruluk vereceğim. Bizim, öz içimizde birbirimizi çalmak, istihkar etmek, geriye kabul etmek kabil tıpkı kavgamız yok. Genel başkanların söylediği bütün sözler gerçeği yansıtıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Özkoç, genel başkanların, adaylıkla ilgilendiren görüşmelere başlandığını, kararı alıp izah etmek amacıyla ayrımsız ruz vereceklerini söylediğini belirterek, bu söylediklerinin birlikte gerçekleşeceğini kaydetti.

Share: