Tarihi Paşabahçe Vapuru seferlerine yeniden başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yoluyla restorasyonu tamamlanan tarihi Paşabahçe Vapuru, seferlerine baştan başladı.

Döneminin bildirme modern “bahçe tipi” vapurlarından biri yerine 58 sene boyunca sefer işleyen Paşabahçe, Şehir Hatları filosunun 29. gemisi olarak seferlerine başladı.

Paşabahçe Vapuru, Körfez Tersanesi’nde, 200 personel ile tempo güvenliği da ayn önüne alınarak aslına akıllıca şekilde bir buçuk yılda restore edildi. Çalışmalarda vapurun önce yapımından beri düz aldığı belirtilen “Artemis” kabartması üstelik restore edildi.

Gemide “Gemi Modellemeleri” ünlü fotoğraf sergisi ile Paşabahçe Gemisi’nin ilk ustalık şartnamesini yazan mühendis Celalettin Erol’un oğlu Reşit Erol’un hazırladığı arşiv ziyarete sunuldu.

“Zümrüdüanka kuşunun küllerinden doğması üzere”

Kabadayı Başkumandan Ersoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeniden seferlere başlayan Paşabahçe Vapuru ile taşıdıkları yolcularının yüzündeki heyecanı görmenin kendileri amacıyla büyük ayrımsız heyecan olduğunu dile getirdi.

Yolcularını mutlu etmeye, gururlandırmaya devam edeceklerini dile getiren Ersoy, “Zümrüdüanka kuşunun küllerinden baştan doğması kabilinden aynı fenomen Paşabahçe gemisi. Nazik emekler var. Bilcümle bu arada zoru başardık, haddinden fazla mutluyum, gururluyum. Denizci çeşit gemi olarak yapılan vapur bahçe tipinin üçüncüsü ve günümüze küsurat bir tane vapur.'” dedi.

Tarihi tescilli Paşabahçe Vapuru, İtalya’nın liman şehri Taranto’bile 1952 yılında Türkiye’nin siparişi konusunda yolcu gemisi adına nesir edilmişti. 18 deniz mili çabukluk yapabilen, boyu 73,84 metre, eni ise 12,98 metre olan vapur, İtalya’dan zat motoru ile iki buçuk günde İstanbul’a gelmişti.

Daha evvel Adalar ve Yalova hattında hizmet veren vapurun yeniden Adalar hattında seferler yapması planlanıyor.Share: