Kocaeli’de balıkçılar sezonun geçmiş avından döndü

Kocaeli’de av yasağının sona ermesinin peşi sıra “müstemirren besmele” diye denize açılan balıkçılar, geçmiş ağlarını bereketiyle çekti.

Hazırlıklarını tamamlamalarının arkası sıra Ereğli sahilinde dua ederek denize açılan, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesindeki balıkçılar, İzmit Körfezi’ni geçerek Yalova açıklarında ağlarını denize bıraktı.

Marmara Denizi’nde gece boyu avlanan balıkçılar, balıkların benzeri kısmını Gemlik’ten kamyonlara yükleyerek sabahın er saatlerinden itibaren Ereğli Balık Hali’ne gönderdi, benzeri kısmını de Ereğli iskelesinde kasalarla mezata indirdi.

Limana sivri, hamsi, lüfer, tekir ve istavritle dönen balıkçılar, burada Karamürsel Şehremini İsmail Saika ve Kocaeli Nakız Müdürü Ayhan Enerjik aracılığıyla karşılandı.

İlçe Müftüsü Aşure Ayı İslamoğlu’nun duasının ardından Başbuğ Saika, sezonun balıkçılar amacıyla bol ve bereketli geçmesini dileyerek, çaldığı düdükle Türkiye’nin sunu iri ikinci balık halinde sezonun ilk mezatını başlattı.

Kasalara doldurulan balıkların müzayede usulüyle satılması renkli görüntüler oluşturdu. Mezata taşınan balıklar, gelişmemiş sürede azrail buldu.

Sezonun geçmiş avı sonrası, iriliğine göre palamudun çifti 40-120, istavritin kasası 1000, evcil hamsinin 600-700, bilgili tekirin 1200, etraflı tekirin 400, lüferin tanesi 120-150, çupra-levrek ise kilosu 250-500 liradan satıldı.

“Halkımıza akla yatkın balık yedirmeye çalışacağız”

Balıkçı ve balık lokantası sahibi Hamdi Bineklioğlu, şu anda palamut ve hamsinin olduğunu belirterek, “Palamutta mübarek ve fazlalaşan bir zaman bekleniyor. Bundan de genişlik bereketli çekilme edecek halkımız. Bu balık bereketli olduğunda piyasaları çok korkulu etkiler. Kocaeli’ye ve ülkemize bakir balık sezonu filinta olsun.” dedi.

Sakarya’bile balık lokantası olan Hüseyin Akbaş (48) üstelik “Yeni balık sezonu ülkemize ve milletimize kıvrak olsun. Palamudun olmasıyla halkımızın yüzü inşallah gülecek. Onlara akıllıca balık yedirmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Balıkçılık firması sahibi Hasan Ersan (65) ise önce dönem pelit, tekir, lüfer ve hamsinin olduğunu söyledi.

Mezata, CHP İl Başkan Vekili Bülent Sarı, İl Başkan Yardımcıları Batuhan Şen, İsmet İşeri, Yağmur Işıklı, Gökhan Darcan, Nazım Gençtürk, Bilgi Dehman, CHP Karamürsel İlçe Başkanı Anıl Katarakt, CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman, CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, CHP İzmit İlçe Başkanı Melik Şimşekli Fener, Karamürsel İlçe Milli Yetişek Müdürü Tasavvur Çakırdoğan, Karamürsel Ziraat Odası Başkanı Memduh Bir Numara ve sair ilgililer de katıldı.

Share: