Şanlıurfa’nın tescilli isotu tezgahlarda yerini almaya başladı

Şanlıurfa’dahi, kavurucu sıcakta etraflı ve zor tıpkı sürecin ardından elde edilen coğrafi işaretli isot (pul biber), tezgahlarda yerini almaya başladı.

İlkbaharda ekilen, hizmet ve sulamasının peşi sıra ağustosta hasat edilmeye başlanan biberler, kamyonlarla pazarlara getiriliyor.

Biberler, geçimlerini isot üreterek sağlayıcı aileler eliyle yıkandıktan bilahare saplarından ve çöplerinden ayıklanıyor.

Kavurucu sıcağın biberin acısıyla birleşmesiyle çalışanlar için elan birlikte mukavim ağıl mevrut işlemlerde, biberler elle parçalanıp makineden geçiriliyor, kuruması amacıyla naylonların üstünde bire bir süre bekletiliyor. Saydam poşetlere konularak güneşe bırakılan biberler, mergup renge bakarak koyulaştırılıyor. İsot işçileri, arada sırada 40 dereceyi aşan ısıdam havaya ve biberin acısına karşın bölüm boyu çalışma yapıyor.

“Günce 7-8 ton Urfa isotu işleniyor”

Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatifi (ŞİKOP) Başkan Yardımcısı Meram Mermer, kentte isot mesaisinin begayet sıcak altında sürdüğünü söyledi.

Bu sene biber veriminin bağan olduğunu ve sezona kısaca benzeri kamer geç başladıklarını belirten Mermer, “Biber sezonuna kısaca 10 dolaşma ilk başladık. Bu sene biber kapalı, bölgede çiftçilerin biberi birkaç ekmesinden kontekst yayın rekoltesi bağan. Biber ekim alanının yüzde 70 azaldığını adisyon ediyoruz. Sabık yıllarda 10-20 bin tona yakın biber işlenirken bu sene sayının düşeceğini durum ediyoruz. Bize mevrut bilgilere göre günlük 7-8 ton Urfa isotu işleniyor.” diye konuştu.

Şanlıurfa’birlikte isotu henüz birinci sınıf ve elan bereketli şartlarda sağlamak hesabına yetkililerden destek beklediklerini tabir fail Mermer, “İsotumuz çok kaliteli, şakirt göre ensiz dışına üstelik gönderiyoruz. Lazım belediyelerin gerek gayrı kurumların isot üretimini desteklemelerini istiyoruz. Sair illerde hele fide desteği veriliyor. Bunu Şanlıurfa’üstelik de bekliyoruz” dedi.

Sıcak havada “biberli” himmet

İsot üretiminde etkin Ahmet Ertem, bu işi yaparak harçlığını çıkarmaya çalıştığını belirterek, “Çekicilik sıcaklığı 40 dereceyi buluyor ancak bizler isotun acısıyla gelişigüzel sıcaklığı 50 rütbe hissediyoruz. Günlük yaklaşık 15 saat çalışıyoruz. İş yoğunluğuna göre değişiyor. Iz çok geldiği zaman çok oluyor, az geldiği devir üstelik işimiz erken bitiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Biber temizleyen işçilerden Birgül Çıpa de kavurucu sıcağa rağmen atlatmak paralarını intikal etmek için çalıştıklarını söyledi.Share: