Samsun’da mevsimsel tarım işçilerinin fındık hasadı mesaisi sürüyor

Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya illerden mevrut mevsimsel ekincilik işçilerinin Samsun’birlikte fındık hasadı mesaisi devam ediyor.

Ağustos kocaoğlan esasen itibaren fındık hasadı için kente mevrut tarım işçileri, Çarşamba, Ayvacık, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde belirlenen konaklama alanlarında çadırlarını kurdu.

Çoğunluğu aileleriyle gelen işçiler, sabahleyin erken saatlerde bahçelere giderek fındık hasadı yapıyor. Çadırda kalan aile üyeleri ise devir süresince saffet ve kemirmek hazırlığıyla uğraşıyor.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Cebbar, AA muhabirine, Çarşamba ve çevre ilçelerde 2 binin üzerinde mevsimsel ekincilik işçisi bulunduğunu, el şartlarda tahaffuz imkanına eş olduklarını söyledi.

Mevsimlik ekincilik işçilerinin barınmaları amacıyla oluşturulan alanların altyapı eksiklikleri bulunduğunu tamlayan Orion, “Bu işçiler seçme sene geliyor. Bu nedenle sürekli analizör atmak için çalışıyoruz. Ati sene eksiklerin tamamını gidermiş olacağız. Burada insanların barınma konusu boğuk. Banyo, abdesthane, çamaşır yıkama, zindelik kabilinden sorunlar var. Bunları fora etmek istiyoruz. Bunun için Samsun Valiliği ile eş say yürütüyoruz.” dedi.

Mevsimlik ekincilik işçisi Mehmet Bilgi ise Samsun’a Şanlıurfa’dan 10 şahsiyet ailesiyle geldiğini ve çadırda kaldıklarını anlattı.

Yaklaşık 20 gündür Samsun’dahi bulunduklarını dile getiren Fen, “Sağlık sorunu yaşadığım amacıyla iki gündür fındık toplamaya gidemedim. Buradaki çadır alanı bölgemizde 500 yaşama barınıyor. İnsanlar gelirken keçilerini, koyunlarını, tavuklarını üstelik yanında getiriyor. Çünkü bırakacakları tıpkısı yerleri bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

Hatay’dan mevrut Hacer Âdem üstelik gayrı familya fertlerinin fındık toplamada çalışırken kendisinin kemirmek ve günahsızlık işleri ile gerçekten çocuklarla ilgilendiğini aktararak, sunma iri sorunlarının akarsu ve zindelik bulunmaması olduğunu kaydetti.Share: