Reisicumhur kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’birlikte ara sıra turizm bölgesi ve merkezlerine ilişkin sınırların yeniden belirlenmesi ile 4 ilde bazı taşınmazların çabuk kamulaştırılmasına ait Cumhur Reisi kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara bakarak, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları baştan belirlendi.

Söz konusu değişmeyen 2634 basit Turizmi Teşvik Kanunu’nun 3’üncü maddesi uyarınca verildi. Kararda, belirtilen turizm bölgesi ve merkezlerine ilişik eskimemiş sınırların gösterildiği krokiler birlikte kayran aldı.

4 ilde acele kamulaştırma kararı

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine sınırlı Tunus Mahallesi sınırları içerisinde kâin gâh taşınmazlar Toplu Bölük İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan hane projesi kapsamında ihtiyaç mahsus yapılaşmanın ivedilikle sağlanması için TOKİ vasıtasıyla çabuk kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Glokom ilçesine mecbur Üst İncilli Mahallesi’nde kâin bire bir gayrimenkul restore edildikten sonra “firez evi” adına toplumsal, kültürel ve bir içerikli faaliyetlerde kullanılmak amacıyla Glokom Uray Başkanlığı tarafından, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki kâh taşınmazların dahi bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin ihya edilmesi için Dilovası Uray Başkanlığınca acele kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın bir kısmı ise Anastasiapolis Antik Kenti 1. Adım Arkeolojik Sit Alanı’ndaki yapı kalıntılarının ortaya çıkarılması üzere Hars ve Turizm Bakanlığınca çabuk kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Eski Cami ve Eskimemiş Cami mahalleleri sınırları içerisinde vadi düzlük ara sıra alanlar Kentsel Dönüşüm ve Hisse Senedi Proje Alanı car edildi.

Karar doğrultusunda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi süresince kayran kayran ve harca esas derece üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilgilendiren emlak, kentsel transformasyon ve hareket amacına müteveccih bayındırlık planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’üstelik “Sahipsiz Hayvanları Dulda Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’de yayımlanan aynı başka Cumhur Reisi kararı ile Kütahya’de “Sahipsiz Hayvanları Siper Birliği” kurulmasına izin verildi.

Söz konusu müsaade 5355 çevrilmiş Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi uyarınca verildi.

Share: