Bursa ve mekân illerde 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Mihraplı Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Lüle Taşı, milletvekilleri, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve martir yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde planlı törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Dikici, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Bitirmiş Komutanı Ercan Zor, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona ermiş törene, Vali Erol Ayyıldız, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Aydın Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Saylav Mütehammil Nurullah Aynaz, çekicilik amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler katılım etti.

Bilecik

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Kemal Kızılkaya, Uray Komutan Vekili Ferişte Cıda Subaşı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Orion, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim toplum örgütü başkanı Hüsnü Orion, 19 Eylül’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların vatan olmasında devletin bekası için canlarını adayanların kurum ve şerefle hatırlandığı tıpkısı dolaşma olduğunu söyledi.

Törene SELIM Parti Bilecik Mebus Güzel Şaklaban, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Veri, Bilecik Cingöz Yetişek Komutanı Liva Kasıt Ertekin, İl Itimat Müdürü Ertuğrul Namal, İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Miralay Yenmiş Sandal, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, kâh çekicilik müdürleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve martir yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda düzenlenen törende Ilbay Mehabetli Çelik, Hava Çeri Yetişek Liva ve Garnizon Komutanı Çekicilik Yaya Tuğgeneral Necati Gün, Belediye Başkanı Bilen Işık ile Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kütahya Büro Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Derbent ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Şehremini Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Savaşçı Gaziler Derneği Çanakkale Büro Başkanı Ahmet Doğan, martir ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Orak Ayı Demokratlık ve Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Bölüm Başkanı Özcan İla, günün anlam ve önemine dayalı istişare yaptı.

Tören, Şehit Ahmet Etraflı Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Marifet’un okuduğu şiirin peşi sıra serencam buldu.

Törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Garnizon Komutanı Deniz Miralay Cenk Topuz, Uray Başkan Vekili Mustafa Muhteriz, alım müdürleri ve gaziler iştirak etti.

Share: