Pamukkale Ovasında çiftçinin yeni umudu salçalık biber oldu

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bu yıl ilk kez salçalık biber dikildi. Ağustos ayı ortasında başlayacak kapya biber hasadının Kasım ayına büyüklüğünde devam etmesi bekleniyor. Sezon sonunda tahminî 100-110 ton hasat yapılması hedeflenen kapya biberi, halde kilogramı 16-17 TL’den azrail buluyor

Denizli’üstelik ürettiği nar ve ayvasıyla adlı Pamukkale ilçesine sınırlı Yeniköy Mahallesi’nde ekinci Mustafa Arı, tarafında bu yıl ilk defa ahali arasında salçalık biber adına bildik kapya biber dikimi yapıldı. Denizli Kültür Odası Başkanı Hamdi Gemici’da ovada ilk defa degaje araziye ikinci yayın olarak dikilen kapya biber tarlasını durumunda inceledi.10 Nisan üstelik 16 dönümlük 1 yaşındaki ayva bahçesi içine ikinci yayın kendisine dikilen 30 bin kapya biber fidanından geçmiş hasat ağustos kocaoğlan ortasında yapılacak. Ilk Teşrin, teşrinisani aylarına kadar hasat bitmeme edecek. 16 dönümlük tarladan toplamda 100 – 110 titrem civarlarında kapya biber hasadı yapmayı hedeflediklerini anlatan çiftçi Mustafa Halis, salçalık kapya biberin halde 16-17 TL’den kamera bulduğunu söyledi.

“Şu anda beklediğimiz rekolte tarlada bulunuyor”

Bölgede ilk defa örtüsüz araziye ikinci eser kendisine kapya biberini kendisinin diktiğini, bunu öğrenen salça fabrikalarının dahi eser almak üzere kendisiyle görüşmeler yapmaya başladığını ifade fail Mustafa Katışıksız, “Bu sene 10 Nisanda 16 dönümlük yerimize biber diktik. 20 Ağustosta hasat yapacağız. Biberi ayva tarlasına ektik. 2 ürünü bir arada kazanmaya çalışıyoruz. Tarlaya 30 bin soy rekiz diktik. Şu anda beklediğimiz rekolte tarlada bulunuyor. Halde kırmızıbiberin kilosu 16-17 liralık bu evire çevire tıpkı şey. Bu yıl dünyalık kazanacağımıza inanıyorum. Hasattın Ilkgüz ayının sonu Teşrinisani ayının ise ilk haftasına büyüklüğünde bitmeme edeceğini söylüyorlar. Tahminimize bakarak 100- 110 titrem alacağımızı düşünüyorum” dedi.

“Artağan kitap”

Pamukkale ovasında ağırlıklı olarak nar ve ayva üretiminin yapıldığını, yıpranmamış yapıt adına bu sene ilk defa kapya biber dikiminin yapıldığına ilgi calip Denizli Kültür Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Burada kısaca 30 bin fide dikili bulunuyor. Cinsin tanımı ise salçalık kapya biberdir. Bu bereketli bire bir yapıt. Ben üreticimizin girişiminden dünya kutlama ediyorum. Çiftçimizin yer çok nakitte ihtiyaç duyduğu dönemde ürünler sayesinde mal kavuşmuş olacak. Antrparantez ayvanın verime yatması müstelzim dört dönemde gelir elde edilmiş olacak. Yani çiftçimiz hem ayvadan hem birlikte biberden rüşvet elde etmiş olacak. Yani bomboş ayrımsız yatırım mümteni. İnşallah bölgede bu biber, çiftçimize ilişik ayar olarak köylü döneceğinden şüphem bulunmayan.

“Biberler hasada hazır”

Nisan ayında dikimi yapılan kapya biberlerin hasadının yaklaştığını anlatan ekincilik işçisi Meryem Temiz’da, “Köyümüze kapya biber diktik. İlk sefer bu ürünü deniyoruz. Yetiştirdik ve çok sunturlu oldu. Şu anda biberlerimiz hasatta hazırladık. Bu ürünü ekilmesi üstüne herkese başvuru ediyoruz. Bakımı ağırlık oluyor ama maraba yerine katlanacağız. Tarlamızda boş saha kalmasın diye ağaçların beyninde ürünü değerlendirdik. Bakımı amacıyla iştirakçi getiriyoruz ve kendimiz uğraşıyoruz. Sıcağın altında ağırlık oluyor. İnşallah bu yıl emeğimizin karşılığını alacağız” dedi. – DENİZLİ

Share: