TÜDKİYEB Umumi Başkanı Nihat Çelik: “Erciş devlet olmalı”

Türkiye Koyun Muannit Yetiştiricileri Suret Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı, tıpkısı zamanda Tekmil Karye ve Mahalle Muhtarları Derneği Genel Başkanı ve Erciş Ziraat Odası Başkanı Nihat Çelik, Erciş’in ülke olması gerektiğini söyledi.

Van ilinin Erciş ilçesinde hayatiyet gösteren gâh Sivil Cemiyet Kuruluşları (STK) Başbuğ ve yöneticileri tıpkı araya geldi.

TÜDKİYEB Başkanı Polat, Erciş Ticaret ve Endüstri Odası (ETSO) Başkanı Murat İzgi, ETSO Meclis Başkanı Iptal Çakırdoğan, Erciş Esnaf ve Sanatkarlar Emniyet ve Kefillik Kooperatifi Başkanı Ahmet Gezer ve Erciş Göveri ve Yemiş Komisyoncuları Derneği Başkanı Muhlis Baran ile beraberlerindeki heyetin birlikte Erciş’teki STK temsilcileri ve orgazm önderleri ile iletişime geçilerek eş kararlar alındığını kaydetti.

Çelik, STK’lar adına yaptığı açıklamada, Erciş’in toprak olmasının öncelikli kendisine toplantıda ele alındığını belirterek, “Erciş’in yer olması noktasında özellikle nahiye milletvekilleri, ilçe mülki idare amirleri ve müdürleri, esnaf odaları, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin birlikte, müteşebbis gelişim insanları ile esnafın ve Erciş’in yetiştirdiği tarihçilerin, saz şairi ve yazarların, eğitimcilerin, sanatçı ve sporcuların; memurundan çiftçisine, patronundan işçisine, şehirlisinden köylüsüne içre memleket sevdası tam fertlerin devlet olma hususunda ulama sunmalarını ve alay malay cereyan etmelerini bekliyoruz” dedi.

Erciş’in tarihi ve coğrafi konumundan bahsederek il olmayı olağandan doğruluk ettiğine ilgi calip Polat,” Erciş, Van yer merkezine 100 kilometre uzakta ve Van gölünden 25 metre yükseklikte kurulmuş, 200 bine yaklaşan nüfusu, İran’dan Ortadoğu’ya ticaret yollarının kesişme noktasında saha kayran bereketli otlu ve çepel geniş ovalara topluluk, ateşli cari akarsuları ve faziletkâr dağların çevrelediği körpe tıpkısı ilçemizdir. 1910 yılında kaza statüsüne kavuşan Erciş’imiz 18 Mayıs 1915’te Acımasız ve Ermeni işbirlikçileri aracılığıyla işgal edilmiş ancak külhanbeyi ve mücadeleci ruha topluluk ilçe halkının kebir direnişiyle 1 April 1918’de özgürlüğüne kavuşmuş olup tarihiyle hava duyduğumuz ayrımsız ilçemizdir. 13 ve 14’üncü yüzyıllarda Şark Küçük Asya ve Irak ve İran’a hükümran olan Azeri Türkmen Karakoyunlu Devleti’nin başkentliğini işleyen ilçemizin, yaşadığı işgaller, seller, depremler ve isyanlara karşın günümüze ulaşmayı başardığı ve aynı asrı bulan yolculuğunda Şark Küçük Asya bölgesinin sunu gelişmiş ilçelerinden biri olmasına karşın adalet ettiği değere ulaşamadığını soldurmak bizleri üzmektedir. Tarım, hayvancılık ve ticaret hayatı ile ateş parçası olan ilçemiz ne efsus kim huy sporları, şifalı suları, endemik bitey, inci kefali üzere kebir ürünlerini işleyecek KOBİ’lerden yoksundur. Erciş Şeker Fabrikası dışında cesim tıpkısı yatırımın yapılmadığı ilçemizde, kalan nüfusa sadık yetişek, afiyet, erke, ulaşım ve istihdamda yaşanan mesail gelişigüzel geçen zaman artarak devam etmektedir. Van merkeze uzaklığı dolayısıyla ulaşımda sabık süre, milli mülk kaybı anlamı taşımaktadır. Saymakla bitmeyecek özelliklere erbap Ercişli Emrah diyarı, ilçemizin “İl” statüsünde değerlendirilerek yapılacak yatırımlarla, sorunları çözülecek ve Erciş, bölgemizin ışıltılı yıldızı konumuna erişecektir. Dolayısıyla Erciş olağandan iklim olmayı adalet etmektedir” diye konuştu. – ANKARA

Share: