Nevşehir’de 3 bin 200 efsanevi çiplendi

Nevşehir’üstelik 3 bin 200 hayvan çiplendi

NEVŞEHİR Nevşehir’birlikte 3 bin 200 yerli hayvana çip geçici işlemi yapıldı.

Evlerde bakılan kedi, kapik ve gelinciklerin yonga uyumsuz zorunluluğu amacıyla verilen serencam müddet 31 Aralıkta sona eriyor. Bu tarihe büyüklüğünde yerel hayvanına çip takmayanlara nakdî ceza uygulanabilecekken, Nevşehir’bile birlikte 3 bin 200 domestik hayvana çip muvakkat işlemi yapıldı.

Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Mutlak Memiş konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Tarım ve Orman Bakanlığımız kedi, kapik ve gelinciklerin vasıta altına alınması için çip iare zorunluğu getirilmiştir. Bu uygulama ile hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi ve doğum tarihi bilgilerinin beraberinde sahibinin dahi bilgileri vasıta altına alınmaktadır. Tanımlanan aile hayvanların yetersiz yonga numaralarıyla telkih bilgileri, ehil değişikliği, zayi durumu, hayvana yapılan operasyonlar üzere bilgiler pusat altına alınmaktadır” dedi. Nevşehir genelinde bin 700 pisik ve bin 500 köpeğe çip takıldığını belirten Memiş, Çip bando işleminde ki amacın hayvanı ve sahibini vasıta altına almak. Hastalıklarını kontrol altına kabul etmek ve strateji edebilmek yerine hayvanlarımızı kayıt altına alıyoruz” şeklinde konuştu.

İl genelinde Tarım ve Orman ülke ve kaza müdürlükleri ile mezun veteriner hekimler vasıtasıyla çip arızi işleminin yapılabildiğinin altını çizen Memiş, “31 Meyan tarihine büyüklüğünde çeşitli nedenlerle hayvanlarına yonga taktıramamaları durumunda yine İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüklerine başvurma ederek, dolduracakları benzeri beyanname ile ileri aynı tarihte çip taktırabilecekler” dedi. Çip arızi işleminin iki safhadan oluştuğunu söyleyen tamlayan Hür Memiş, “İlk kendisine pusat altına işlemi yapıyoruz. Elan sonrada çip yakışmamış işlemi yapıyoruz. Araç altına alma işlemi kestirmece 10-15 zaman sürüyor. Yonga muvakkat işlemi de tahminî 1 dakikalık ayrımsız işlem” ifadelerini kullandı.

Duman isimli kedisine çip taktıran Ferişte Çapacı uygulamadan kıvançlı olduğunu belirterek kedisini vasıta altına aldırdığını söyledi.

Share: