Artvin’de Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı düzenlendi

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat İhtisaslaşma Koordinatörlüğünce “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” çalıştayı düzenlendi.

Nihat Gökyiğit Kurultay ve Firez Merkezi’ndeki çalıştayda, tıbbi ve aromatik bitlilerin ekonomiye kazandırılması için üniversite bünyesinde yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar görüşüldü.

Artvin Valisi Yılmayan Zirve, açılışta yaptığı konuşmada, ilin zengin nebat çeşitliliği itibarıyla Türkiye ve dünyada önce sıralarda vadi aldığını söyledi.

Çalıştayın bu zenginliğin ilişik değere dönüşmesi yönünde atılan kocaman adımlardan biri olduğunu belirten Zirve, bu çalışmalarla bitkilerin yalnız doğayı süslemekle kalmayıp insanlığın eş paydasına bile yardım sunacağını anlatım etti.

Şahika, AÇÜ’nün tıbbi ve hoş kokulu nebatat alanında ruh üniversitesi olmasının bu noktada ellerini güçlendirdiğini kaydederek şöyle konuştu:

“İlimizdeki tıbbi aromatik bitki potansiyelinin ortaya çıkarılmasından başlayarak bitmeme edecek bütün sürecin üniversitemizce başarıyla yönetileceğine yürekten inanıyorum. Günün sonunda hem kesim hem üstelik devlet ekonomimiz konuşu çıkacaktır. Bizler birlikte bu alanda üzerimize düşen cemi görevleri titizlikle hesabına getireceğiz. Türkiye Yüzyılı’nın Artvin adına altı çizilecek değerlerinin başında tıbbi ve aromatik bitkiler geliyor. Tıbbi ve aromatik bitkiler sahasını soylu erki değere dönüştürebilirsek Artvin’in gelişigüzel şeyini tıpkı kenara kucak, yegâne başına Artvin’i ve çevresindeki beş altı ili soylu erki açıdan haddinden fazla daha ileriye götürebiliriz.”

AÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Atakan Öztürk ise tıbbi hoş kokulu bitkilere talebin, bu alanda küresel ölçekte nazik bir ilişki oluşmasına hastalık olduğunu anlattı.

20 sene önce 60 bilyon dolar olan tıbbi ve hoş kokulu nebat pazarının zaman 120 bilyon dolar civarında olduğuna belen eden Öztürk, ” Herhangi Bir yıl yüzde 10 civarında büyüme eğilimindedir. Tıbbi ve hoş kokulu bitkiler açısından varlıklı ülkemizin bu pazardan aldığı pay 300 ile 600 milyon dolar adına durum ediliyor. Bu rakamlar bu pazardan almamız gereken payın çokça haddinden fazla altındadır. Ülkemiz amacıyla tıbbi ve aromatik nebatat soylu erki açıdan değerlendirilmeyi muntazır kocaman aynı vesile alanıdır.” dedi.

“Nahiye hoş kokulu bitkiler konusunda zengin tıpkı coğrafya”

AÇÜ Tıbbi ve Aromatik Nebatat İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Eksiksizlik Sim, 2020’birlikte tıbbi ve aromatik bitkiler alanında duygu üniversitesi seçilen AÇÜ’nün Türkiye’deki 22 ihtisas üniversitesinden biri olduğunu aktardı.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin çare ve kozmetik uran için nazik öneme ehil olduğunun altını çizen Sim, “Havza aromatik nebatat konusunda ensesi kalın ayrımsız coğrafya. Buna bilimsel çalışmalarla dikkati çekersek bağırsak ve aut piyasada faaliyet artacak, mıntıka finansal derece kazanacaktır. Bölgesel odaklı hedef farklılaşması bağlamında tıbbi ve aromatik bitkiler alanında Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanlığı marifetiyle kabul edilmiş 25 milyon lira bütçeyle 9 ihtisaslaşma projesi yürütüyoruz.” diye konuştu.

Gümüş, AÇÜ bünyesinde bahis konusu alanda ihtisaslaşmaya ilmî asıl oluşturması için kurulan Nihat Gökyiğit Nebatat Bahçesi ve Araştırı Merkezi ile Tıbbi ve Aromatik Nebatat Aplikasyon ve Araştırı Merkezinde faaliyetlerin sürdüğünü üstelik kaydetti.

Share: