NAZIR AKAR: BİR ASIR EVVEL ‘VAR OLMA’ MÜCADELESİ VERİRKEN, ZAMAN DÜNYADA KÜÇÜMSEME SAHİBİ DURUMDAYIZ

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akaret, ‘Akşehir Saygınlık Günü’nde yaptığı konuşmada, “Bire Bir yüzyıl geçmiş ‘var olma’ mücadelesi verirken, zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, uluslararası ilişkilerde yapan haline mevrut, sıklet ve bağ alanı her geçen dönüş genişleyen, global ve lehçe gelişmeler karşısında proaktif davranarak bölgesinde ve dünyada alay sahibi olan hareketli bire bir güce kazanmış durumdayız” dedi.

Milli Savaş döneminde Batı Cephesi Karargahı göreviyle koskocaman nümayiş üstlenen Akşehir’birlikte, hücum hazırlıklarının sona erip karargahın taşındığı 24 Ağustos 1922 anısına değme yıl düzenlenen ‘Akşehir Öz Saygı Günü’, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler bu sene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve bukağılık komutanlarının katılımıyla başladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, 30 Ağustos tarihinin önemine değindiği konuşmasında, “Binlerce almanak majör tarihimizde ağustos ayının ayrık tıpkısı yeri vardır. 1071’de Malazgirt’te, 1473’te Otlukbeli’nde, 1514’te Çaldıran’birlikte ve 1526’de Mohaç’ta kazanılan fetihler, bilcümle ağustos ayında gerçekleşmiştir. Mefret tarihimizde ‘Zaferler Ayı’ namına bildik bu ayda kazandığımız zaferlerden biri dahi ‘Başkomutanlık Meydan Muharebesi’dir. Alp ordumuzun 26 Ağustos 1922 sabahı ‘Balaban Hücum’u ile başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına dil olan Başkumandanlık Meydan Savaşı, tarihimizin sunma şişman ve sunu temiz destansı zaferlerinden biridir. ‘Türk ordusu, 26 Ağustos sabahı taşıyla, toprağıyla, havasıyla, suyuyla, kuşuyla, kurduyla, ağacıyla, ormanıyla bizim vatanımızı, bizim insanımızı, kısacası bizim olanı düşmanın elinden ahzetmek için Kocatepe’den Afyon ovasına akla yatkın ateşin tıpkı sel gibi akmış, düşman birliklerini bozguna uğratarak 30 Ağustos 1922’dahi Dumlupınar’üstelik zafere ulaşmıştır. ’30 Ağustos, lento zincirine meftun olmak maksut benzeri milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ‘Ya bağımsızlık ya ölüm’ parolasıyla başlattığı ve yedi düvele karşı verdiği destansı mücadelenin zaferle taçlandığı gündür. ‘İşte bu mücadelede, umuda yani zafere giden bu yolda diğer şehirlerimiz kabilinden Akşehir’in üstelik kocaman tıpkısı yeri vardır. Zira Akşehir, Milli Uğraş’mizde, Nazik Hücum öncesindeki 9 mahiye ciddi süreçte, Mağrip Cephesi Karargahı göreviyle haddinden fazla mehabetli ayrımsız şan üstlenmiştir. ‘Gazi Mustafa Eksiksizlik Rabıtalı da başkomutan kendisine Büyük Hücum öncesi 3 değişik zamanda Akşehir’e gelerek hazırlıkları yakından izlem etmiştir” diyerek konuştu.

‘VATAN TOPRAĞININ RASTGELE KARIŞI MÜBAREK BİR YADİGARDIR’

Küresel ve lehçe konularda, bölgesinde ve dünyada saraka sahibi Türkiye’nin olduğunu belirten Nazır Akaret, “Bugün bizlere sakıt görev, atalarımızın binbir fedakarlık göstererek bizlere hayat ettiği cennet vatanımıza, bu mukaddes emanete sahip çıkmaktır. ‘Zira, 1071 Malazgirt’ten bu yana ebedi vatanımız olan bu toprakların bedeli, şehit ve gazilerimizin eli nimetli kanlarıyla ödenmiştir. Bu nedenle vatan toprağının gelişigüzel karışı bizler üzere mukaddes tıpkı yadigardır. Ecdadımızdan devraldığımız bu emanete erbap geçmek ve bu emaneti ati nesillere miras çoğaltmak, omuzlarımıza yüklenmiş tarihi tıpkı sorumluluktur. ‘İşte bu sorumluluğun bilinciyle savunma endüstri başta gelmek için çabucacık rastgele alanda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi toptan tıpkı ağır haline ilam etmek amacıyla geceli gündüzlü demeden, var gücümüzle çalışmaktayız. 1 yüzyıl ilk ‘var olma’ mücadelesi verirken, bugün Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde, uluslararası ilişkilerde yapan haline mevrut, yüklülük ve rabıt alanı seçme geçen dönem genişleyen; küresel ve lehçe gelişmeler karşısında proaktif davranarak bölgesinde ve dünyada söz sahibi olan faal tıpkısı güce ulaşmış durumdayız. Bir şekilde 1 yüzyıl geçmiş yokluklar içerisinde başlattığı ‘Balaban Hücum’la galibiyet elde fail yiğit ordumuz, zaman ehil olduğu imkan ve kabiliyetlerle dünyanın mahdut ordularından biri haline gelmiştir. O ahit yiğit ordumuz, özveriyle ayrımsız şekilde lacerem kim vatanımızı koruduysa, zaman dahi aynı ruh, tıpkı azim ve benzeri kararlılıkla lehçe ve global güvenlik amacıyla Cumhuriyet Altını tarihinin sunu okkalı ve en deli dolu faaliyetlerini icra etmektedir” dedi.

‘TÜRKİYE, MINTIKA VE DÜNYA BARIŞINA KATKI SAĞLAMAKTADIR’

Nazır Akaret, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu kapsamda, sahip olduğu nitelikli personelin yanında yerli ve milli defans endüstri ürünleriyle teçhiz edilen TSK; ‘Hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, sıkı zarfında ve sınır ötesinde küsurat ayrımsız sürat ve tempoda ve taarruzi bir tatlılıkla ilkin FETÖ, PKK/ YPG ve DEAŞ doğmak için eksiksiz terör örgütlerine cebin mücadele etmektedir. Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları dahil, denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizle semalarımızı azim ve kararlılıkla korumakta, bunlara ilaveten özellikle Azerbaycan ve Libya görünmek üzere bacanak, ahi ve müttefiklerimizin sahih davasına destek olmakta, ayrımsız zamanda bölge ve acun barışına üstelik yardım sağlamaktadır. Elde ettiğimiz başarılarda bildirme iri ilham kaynağımız, martir ve gazilerimizin kahramanlık ve fedakarlıklarıyla asilzade milletimizin, yani sizlerin sevgisi, güveni ve duasıdır. Sizlerin bizlere olan sevgisi, güveni ve desteği sürdükçe başaramayacağımız tek husus, aşamayacağımız hiçbir bariyer yoktur. ‘Peygamber ocağı namına üstelik aşina TSK; binlerce almanak balaban tarihimizden süzülüp mevrut milli, manevi ve mesleki değerleriyle, esas çerçevesinde, yasalar doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle mürettep amir ve komutanların kaime ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Konuşmaların arkası sıra Akşehir üzerinden Afyonkarahisar’a temsili yol ve uğurlama töreni yapıldı.Share: