Muhacir kuşların molası Ağrı Dağı çevresinden izlenecek

Kuşların teşrinievvel ayında Dert Dağı çevresindeki kafile hareketi takibe alınacak.

Her sene güzün Kuzey Yarımküre’den gelip Güney Yarımküre’ye angıç çırpan kuşlar, göç rotası üzerindeki Balkı Dağı çevresinde koyuverme veriyor.

Iğdır’daki Bulakbaşı ve Karasu ile Ağrı’daki Doğubayazıt sazlıklarını kullanan kuşlar, bu alanlarda uzun göç yolu öncesinde besleniyor.

Ekim ayının ikinci haftasından itibaren başlaması muhtemel kafile, Iğdır Tabiat Dulda ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü görevlileri, Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürlüğündeki uzmanlar, Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Çandır Hayatı Programı öğrencileri ve gönüllüler eliyle izlem edilecek.

Bu süreçte yapılacak takiple kuşların barhana vakitleri, yerel türleri, konaklama süreleri kabilinden birçok konuda haber toplanacak.

“Kuşlar yağ depolayarak kafile etmeye başlayacak”

KUŞ-MER Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, yakın zamanda bölgede kuşların bunaltıcı ayrımsız kafile hareketliliğinin olacağını söyledi.

Sulak alanların kuşlar açısından majör olduğuna dikkati çekici Polat, şöyle konuştu:

“Bu sulak alanlar özellikle kuşlar başlamak üzere bir nice aşılanmamış hayvanı amacıyla makro ekosistemlerden biridir. Kuşlar göç öncesi sulak alanlara gelip burada yağ depolayarak hazırlıklarına başlıyor. Burada önümüzdeki günlerde bir kavuşum olacak, kuşlar yağ depolayarak kafile etmeye başlayacak. Kuşlar burada nevale ve barınma ihtiyaçlarına karşılık bulduklarından bölgede yoğunlaşma gösteriyor.”

Çelik, kafile döneminin izleneceğini ve ensesi kalın verilere ulaşılacağını belirterek, “Bu alanlara sık sık geliyoruz, barhana öncesi birlikte hava durumlarına göre bu tarafta gözlemlerimizi yoğunlaştıracağız. Daha önceki gördüğümüz ancak göç döneminde görmediğimiz kuşların notunu alarak artık bu kuşların buradan ayrıldığı ya birlikte yerel türlerin hangileri olduğu elan kemiksiz aynı şekilde ortaya çıkma.” diye niteleyerek konuştu.



Share: