Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente dominant ve taşkın uyarısı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, bağırsak ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve kayran vadi çok bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve maşrık su, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun şimal ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli doğmak için aralıklı sağanak ve saha vadi gök curcunalı boğanak yağışlı, gayrı yerlerin beş altı bulutlu ve açık geçeceği oranlama ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 mülk amacıyla soluk ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı ihtar verildi.

HÂKIM VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile zamanla Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde yerli kendisine kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek aksi şartlara karşı (bedaheten başat, feyezan, saika, yağış çabucak akva rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilişkin ağır sıklet durumlarda kullanılıyor. Bu renkte anlayış edilen meteorolojik hikâye sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çok tedbirli olunması, aktüel meteorolojik koşullar ve tahminlerin strateji edilmesi gerekiyor. Sarı, havada “gizil coşkunluk durumu”na belen ediyor. Hesap Pusulası edilen meteorolojik hikâye olağan dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat üzerine dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: