Meteorolojiden ciddi sağanak yağmur uyarısı! Tamlık gücüyle geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin kuzey, iç ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve meydan düzlük çokça bulutlu, Marmara’nın şimal ve şarki su, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Veca, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerli görünmek için espaslı sağanak ve düzlük düz gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin bir iki bulutlu ve bulutsuz geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde domestik tevessül etmek için sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yağmur düz yerlerde az buçuk azalacağı, farklı yerlerde makro tıpkısı mübayenet olmayacağı, genellikle mevsim normallerinin altında seyredeceği aritmetik ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli, Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu kesimlerde gün batısı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette, Maşrık Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden akva (40-60 km/saat) kendisine eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde yerel yerine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek zıt şartlara cebin (şapadanak hâkim, taşkın, sebep, yağmur çabucak kuvvetli rüzgar vb.) tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda mağrip ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) namına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun evcil girmek amacıyla bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

EGE

Parçalı, yaka kesimlerinin birkaç bulutlanmış ve belirgin geçeceği aritmetik ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Şark Akdeniz’in yerli almak üzere espaslı boğanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin domestik oluşmak amacıyla aralıklı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, toprak genelinin evcil görünmek üzere aralıklı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, toprak genelinin yerli görünmek üzere espaslı bora ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde kayran meydan akva olması bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin kuzey ve batı kesimleri, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin evcil görünmek amacıyla espaslı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel atılmak amacıyla sağanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

Share: