Mehmet Akif Ersoy’un torunu Kurtuluş Savaşı ve dedesini anlattı

İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon Ersoy, Halas Savaşının dünya tarihine güzeşte ender zaferlerden olduğunu kaydederek, dedesinin bile bu havas ile İstiklal Marşı’nın yazarak Türk milletini hediye ettiğini tabir etti.

14. Şuhut Yengi Yolu Kültür ve Danışma Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Şişman Taarruz mevzulu söyleşi programı bunaltıcı bire bir iştirak ile gerçekleşti. Söyleşinin onur konuğu Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon Ersoy oldu. Gerçekleşen görüşme programına Afyonkarahisar YANLIŞSIZ Öğür Mebus Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Şuhut Kaymakamı Harun Reşit Han, tören düzeni üyeleri ile haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı. Martir Yasin Çubuk Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi’nde gerçekleşen musahabe programında konuşan Ersoy, aile üyelerinden dedesi ve Halas Savaşına dayalı anlatılanları paylaştı. Kurtuluş Savaşının takkadak Türk tarihinde değil bir zamanda acun tarihine üstelik sabık ender zaferlerden birisi olduğunu kaydederek, zaferin ne denli pres şartlarda kazanıldığını belirtti. Hele gençliğinde cumhuriyet altını ve kazanımlarına henüz fazla ehil çıkması gerektiğini tabir eden Ersoy, dedesinin hatırlarını da yaşatmak için kavga verdiklerini dile getirdi.

Söyleşi programı Ersoy ve değişik modaratörlerin katılımcıların sorularını yanıtlamasının arkası sıra sona erdi. – AFYONKARAHİSAR

Share: