Icra Vekili Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı izledi

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “108 takım parçalanmamış Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den fazla gencimiz bu yarışmalarda boğuşmak amacıyla çalma döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar da peyderpey atışlarını yapıyor.” dedi.

Varank, TÜBİTAK Defans Sanayii Araştırı ve Ihya Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) tarafından TEKNOFEST kapsamında planlı Amudi İnişli Roket Yarışması’nı strateji etti. TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte Varank’a, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Antrenör, TÜBİTAK Başkanı Hasan Evlek ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Aydın zevcelik etti.

Yarışma öncesinde stantları gezerek tasarlanan roketleri inceleyici Varank, öğrencilerden projelerine ilgili bilgi aldı. Daha sonraları roketlerin dikey iniş gerçekleştireceği alana güzeşte Varank, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Varank, yarışmanın ilk defa düzenlendiğine işaret ederek, serencam dönemde ABD’üstelik roketlerin gene kullanılması ve dikey baş aşağı gerçekleştirmesiyle ilgili teknolojilerin geliştirildiğini anımsattı.

Bu kapsamda Türk gençlerini bu alana yönlendirmek üzere ayrımsız yarış başlattıklarını anlatan Varank, “Amudi İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk kez Türkiye’dahi gerçekleştiriyoruz. 108 bando bütün Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den çok gencimiz bu yarışmalarda mücadele etmek için çalma döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar da peyderpey atışlarını yapıyor.” diye konuştu.

Varank, TEKNOFEST’in gök, havacılık ve uygulayım bilimi farkındalığını tezyit etmek amacıyla başlatılan aynı kombinezon olduğunu vurgulayarak, Türkiye’dahi elan geçmiş da yapılan teknoloji yarışmalarına yenilerini ilaveten etkinlikleri bir tane bina altında topladıklarını kaydetti.

Bu sene Türkiye’nin farklı şehirlerinde farklı yarışmaların düzenlendiğine meni fail Varank, “Yonga tasarımından roket yarışmalarına, insansız akarsu şeş araçları yarışmalarından polar araştırmalarına kadar farklı kategorilerde, henüz ortaokul çağından itibaren çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yakaladığımız alarga memnunuz”

Varank, TEKNOFEST’te yakalanan alarga kıvançlı olduklarını belirterek, 2018’birlikte 5 bin takımın 150 bin yarışmacının olduğu etkinliği, bundan sonra 40 farklı kategoride 150 bin takım ve 600 bin yarışmacının yarıştığı benzeri organizasyona dönüştürmeyi başardıklarını bildirdi.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfının TEKNOFEST’teki katkılarına değinen Varank, şöyle bitmeme etti:

“Bu fikir ilk kez benzeri STK’den artık. Biz üstelik amme tarafı kendisine bindi olmaya çalışıyoruz. Dijital Tahavvül Ofisimiz, siber güvenlik anlamında yarışmalar düzenliyor. Defans sanayi şirketlerimiz farklı kategorilerde yarışmalar düzenliyor. TÜBİTAK, genişlik şişman katkıyı veren kurumlardan biri. Filhakika Bakanlığımız T3 Vakfı ile beraber bu işin yürütücüsü. İşte bu vizyonu ortaya koymaya, gençlerin önüne değişik alternatifler koymaya çalışıyoruz.”

Varank, Türkiye’birlikte TEKNOFEST kuşağının düz yazı edilmeye başlandığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“TEKNOFEST ateşiyle Türkiye’üstelik çıktı dallar uzay, havacılık sektörlerinde işlemek istiyor, bilim adamı tevessül etmek istiyor, araştırma geliştirme alanında daha fazla gayret göstermeye çalışıyor. Biz de onların önünü açarak gerçekte Türkiye’nin geleceği açısından nazik aynı işe imza atmış oluyoruz. TEKNOFEST kuşağı gümbür gümbür geliyor. TEKNOFEST kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak kuşak olacak. Türkiye’nin muvaffakiyet hikayelerini onlar yazacak. Tığ gençlerimize güveniyoruz, onların başarılarıyla gurur duyuyoruz ve onları desteklemeye bitmeme edeceğiz.”

“Bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum”

Bu yarışmalarda çalma döken gençlerin 30 Ağustos-4 Eylül’de gerçekleştirilecek TEKNOFEST Karadeniz’in finalinde de olacağını dile getiren Varank, Türkiye’nin ciharıyek yanından uygulayım bilimi firmalarının kabiliyetlerini sergileyeceği, çeşitli albeni gösterileri ve etkinliklerin yapılacağı TEKNOFEST’e bilcümle vatandaşları çağırma ettiğini söyledi.

Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’na katılan yarışmacıların roketleri ortada fena hâlde tasarımlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çokça pir tasarımlar var. Bu işi çokça aç bire bir şekilde nail taze arkadaşlarımız var, biraz elan tor görüntülü roketlerimiz var amma burada şanlı olan, Türkiye’nin ciharıyek yanından çoluk çocuk takımlarını kuruyorlar, bando mücadelesi nedir, çaba gösteriyorlar, SAGE kadar koskocaman bir enstitümüz bile bu tüvana kardeşlerimize hem ustalık destek hem mentorluk desteği veriyor. Bunun yanında beherglas takıma 65 bin liraya büyüklüğünde maddesel bindi veriyor. Bu gençler bu alanlara yönelsinler çalışsınlar diyerek. Onun amacıyla her bir canlı kardeşimizi başarılı bulduk, beher zinde kardeşimizi de gönlümüzde birinci car ettik amma bu ayrımsız konkur bittabi kim roketlerini yarıştıracaklar, bakalım hangi bando bir numara olacak.”

TEKNOFEST üzere ayrıksı ülkelerden talepler geldiğini ve delege koyulmak isteyenlerin bulunduğunu anlatan Varank, “Bu talepleri değerlendiriyoruz, seneye ne ülkede yaparız, arkadaşlarımız faaliyet yapıyorlar. Özellikle Itidalli Asya’dan Türk dünyasından iri istek var. Türk dünyasını birleştirici politik adımlar şu anda atıyoruz. Ihtimal ortak aynı etkinliği hep beraber düzenleyebiliriz.” dedi.

“Elan geçmiş roket yarışmalarına kümeli ekipler”

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı Demir, TEKNOFEST yarışmalarının bilcümle heyecanıyla sürdüğünü belirterek, “Zaman dikey baş aşağı yarışmalarındaki ekipleri gördük. Bu ekiplerin tezce hepsi roket yarışmasına munzam ekipler. Ayrı Ayrı teknolojileri deniyorlar, hepsine başarılar diyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi Başkanı Belletici, Bakan Varank ile HackKaradeniz yarışmasında ayrımsız günlüğüne “siyah şapkalı hacker” olduklarını anımsattı.

Belletici, TEKNOFEST kapsamındaki yarışmaların Zonguldak, Giresun, Kalaba, Afyonkarahisar ve Kütahya kadar illerde düzenlenmesinin yüce olduğunu söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Evlek dahi TEKNOFEST coşkusunun seçkin sene ayrımlı kategorilerdeki yarışmalarla yenilendiğini, bu sene TÜBİTAK’ın, düzenlenen 40 değişik kategorideki yarışmanın 15’ini koordine ettiğini dile getirdi.

Bu yarışmalardan dördünün ilk defa düzenlendiğini anlatan Mandal, “Bu sürece deli dolu benzeri şekilde ulama vermeye çalışıyoruz. Geleceğimizi TEKNOFEST’teki gençlerimizde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, yarışma kapsamında tasarlanan roketlerin atışları yapıldı.

Dünyada ilk kez yapılıyor

TEKNOFEST uygulayım bilimi yarışmaları kapsamında TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde ilk kez düzenlenen Amudi İnişli Roket Yarışması, dünyada düzenlenen geçmiş roket itkili baş aşağı yarışması olma özelliğine ehil.

Yarışma ile Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki teknolojik feyiz el haritasında saha alan roket itkili iniş sistemleri için lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim gören öğrencilerin bilgi edinmesini tedarik etmek ve gençlere ayrımlı disiplinlerde bilgi ve tecrübeye erbap üyelerle mızıka halinde tasarım etme yeteneğini kazandırmak amaçlanıyor.

Birincilik ödülünün 40 bin liralık, ikincilik ödülünün 30 bin teklik ve üçüncülük ödülünün 25 bin liralık olduğu yarışmada, takımların tasarladıkları roketin havada askıda sübvansiyon sistemi (vinç) ile adaptasyonunun sağlanması ve roketin başıboş bırakılmasıyla antipatik doğal gaz tepi sistemi kullanarak kontrollü ayrımsız şekilde yere inmesi hedefleniyor.

Yarışmaya başvuran 108 takımdan muhtelif tabir aşamalarını güzeşte ve atışa türe kazanan 10 mızıka, TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde uğraş ediyor.Share: