Malatyalı depremzede aileye Kayseri’deki eskimemiş evlerinde çiçekli istikbal

Malatyalı depremzede aileye Kayseri’deki kullanılmamış evlerinde çiçekli karşılama

İlçe Müftüsü Mufassal, lüp anahtarını kişi tasdik etti

KAYSERİ – Forma üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından yaralar sarılmaya bitmeme ederken, Kayseri Kocasinan İlçe Müftülüğü da umum imkanları ile depremzedelerin beraberinde kayran alıyor. Kocasinan İlçe Müftülüğü ‘hayra motor şer’e fren’ ilkesi ile çalışmalarını kesintisiz sürdürürken, Malatya’birlikte depreme yakalanan Alataş ailesine Kayseri’birlikte sülale tutularak kullanılmamış yuvalarının anahtarı Kocasinan İlçe Müftüsü Halil Ince aracılığıyla Fikret Alataş’a doğrulama edildi.

Asrın felaketinin yaraları sarılmaya bitmeme ederken Kayseri İl Müftülüğü koordinesinde Kocasinan İlçe Müftülüğü dahi birlik imkanları ile depremzedelere hem maddi hem dahi manevi desteğini sürdürüyor. Kocasinan İlçe Müftülüğü eliyle yapılan desteklerle Malatya’dan Kayseri’ye getirilen depremzede Alataş ailesine yıpranmamış yuvalarının anahtarı teyit edilirken da hassas anlar yaşandı.

Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Kocasinan Avrat Kolları ile birlikte depremzede ailenin yıpranmamış yuvalarına müzakere gerçekleştiren İlçe Müftüsü Halil Tafsilatlı, ailenin acılarına bire bir nebze bile olsun deva olabilmek amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını anlatım etti. 2 torunu 1 çocuğu ve eşi ile Kayseri’ye yerleşen depremzede Fikret Alataş ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Halil Mufassal hocam ile ben umrede tanışmıştık. Cenabıhak’ın evinde tıpkısı samimiyetimiz oluşmuştu. Kafilemizin başkanı idi. O günden bu zamana irtibatımızı hiç kesmemiştik. Sarsıntı olunca bile Cenabıhak razı olsun sormuş soruşturmuş. Bize ulaştı. Temas ant yanımızda olduğunu söyledi. Bize benzeri aile tutacaklarını ayrımsız habbe neye ihtiyacı varsa gelişigüzel şeyi ayarlayıp bizi Kayseri’ye getireceklerini söyledi. Cenabıhak razı olsun gördüğünüz kadar bizi ailecek aldı buraya getirdi ve bu eve yerleştirdi. Tamam ihtiyaçlarımızı üstelik karşıladı” ifadelerini kullandı.

Zelzele anını anlatırken gözyaşlarına bilgili olamayan Fikret Alataş, “Allah kimseye hakeza acıları benzeri elan yaşatmasın” dedi.

Fikret Alataş’ın eşi Ayten Alataş üstelik yeni benzeri yuvanın sahibi olmaktan yağlık yaşadığı mutluluğu tabir ederken “Saniyeler ile depremden esen kurtulduk. Emrihak fail bir nice yakınımız var. Tanrı böyle felaketleri hiç kimselere yaşatmasın. Saniyeler içinde gözümüzün uğrunda binalar yıkıldı. Biz canımızı kurtardığımıza şükrettik. Halil Uzun hocamızın nezaretinde Din İşleri Başkanlığı’mız elimizden tuttu. Cenabıhak devletimizden birlerce öğün razı olsun. Bizi on paralık serbest bırakmadılar. Deremden sonradan İstanbul’a gitmiştik. Malatya’ya gelen arkalama tırlarının ucu bucağı gözükmüyordu. Böyle adamakıllı aynı milletimiz ve hakeza sine faal tıpkısı devletimiz olduğu için Cenabıhak’a şükrettik” diye niteleyerek konuştu.

Kayseri Kocasinan İlçe Müftüsü Halil Mufassal da yaptığı açıklamada, “Ben Fikret As ile umre ibadeti esnasında tanışmıştım. Orada ki tanık olduğumuz samimiyeti dürüstlüğü cana yakınlığı bize dirlik vermişti. O zamandan bu zamana iletişimimiz bütün devam ediyordu. Depremlerin arkası sıra ayrımsız süre kendisine ulaşamadım. Çok şükür İstanbul’a benzeri yakınlarının yanına ulaştıklarının haberini aldım. Kendisi ile telefonda görüştükten sonradan Türkiye Ilmek Vakfı Kayseri Kadın Kollarımız ile lahzada harekete geçerek ailemize öncelikle kalacakları bu evi ayarladık. İçine tıpkı aile için ne gerekiyorsa ayarlamalarını üstelik yaparak çokça şükür zaman anahtarlarını de teyit ediyoruz. Bundan sonrada ailemizin takipçisi olacağız. Neye ihtiyaçları varsa bindi olmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Evlerinin uğrunda çiçeklerle karşılanan aileye odalar gösterildikten sonraları evlerinin anahtarları doğrulama edildi.

Share: