Libya, Türkiye’deki depremzedelere 15 ton müzaheret malzemesi elan gönderdi

Libya’dahi, “asrın felaketi” kendisine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında toplanan 15 ton arkalama, kargo uçakla Türkiye’ye gönderildi.

Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmayan, payitaht Trablus’taki Arsıulusal Mitiga Havaalanından gönderilen yardımlarla ilgilendiren AA muhabirine vukuf verdi.

Ulusal Irtibat Hükümeti ve Libyalı vatandaşların başlattığı ihsan ve destek çalışmaları kapsamında sarsıntı bölgesine üçüncü uçağın sevk edildiğini aktaran Yılmayan, bugünkü uçakta Libya Savunma Bakanlığı yoluyla güzeşte kez gönderilenlere ekleyerek, sağlık malzemeleri ile jeneratörlerin beraberinde, vatandaşlarca toplanan battaniye ve çadırdan oluşan 15 titrem civarında malzemenin bulunduğunu belirtti.

Sevkiyatın koordinasyonunu Bakanlık yetkilisi ile alay malay gerçekleştirdiklerini rapor eden Yılmaz, “Uçaklarla gönderilen müzaheret malzemelerinin yanı sıra, sabık perşembe günü Misrata kentinde Libyalı kardeşlerimiz vasıtasıyla toplanan 90 tondan aşkın yardım malzemesinin ülkemize sevkiyatını da sefine ile gerçekleştirdik.” dedi.

Büyükelçi Yılmayan, yapılan yardımlar, yakın el birliği, teşrikimesai ve sağladıkları destekten periferi Libyalılara teşekkür etti.

Libya’dan ikisi Suriye’ye doğmak için 5 tayyare, yardım malzemesi

Libya Defans Bakanlığı Büro Müdürü Liva Cibril Şitivi ise Libya’dan ikisi Suriyeli depremzedeler üzere görünmek amacıyla, toplamda 5 tayyare müzaheret malzemesinin zelzele bölgelerine gönderildiğini kaydetti.

Şitivi, “Ulusal Temas Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin talimatları doğrultusunda dost ülke Türkiye’deki depremzede kardeşlerimize yardımlarımızı devam ettiriyoruz. Bu cömert ve dost ülkelerin birbirine alın görevlerindendir. Libya bu şekilde yer sarsıntısı nedeniyle baskı durumda artan insanlar ile dayanışmasını sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

Libya’nın Türkiye’ye yardımları

Depremlerin peşi sıra Türkiye’ye 96 arama kurtarma ve afiyet personeli ile 25 nefis Kızılay ekibi gönderen Libya Millî Bağlantı Hükümeti, 50 milyon dolar nakdi müzaheret yapacağını dahi duyurmuştu.

Trablus yönetimi, Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında son gönderilen 15 tonla alay malay, şimdiye büyüklüğünde deprem bölgesine hep 262 ton tıbbi ve insancasına arkalama malzemesi göndermiş oldu.

Share: