Niğde’de güneşte kurutulan domatesler Avrupa ve ABD’ye ihraç ediliyor

Niğde’nin Bor ilçesinde güneşte katıksız yöntemle kurutulan kısaca 3 bin ton domates, Avrupa ülkeleri ve ABD’ye ihraç ediliyor.

Borak Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde (OSB) meyve ve sebze kurutma işlemi eden ayrımsız firma, özlük ürettiklerinin birlikte satın aldığı domatesleri, Pınar köyü yakınlarındaki sergi alanına getiriyor.

Günlük 100 titrem domates, işçiler tarafından bıçakla ortadan bölünüp tuzlandıktan bilahare bulutsuz alanda tarih altında kurumaya bırakılıyor.

Firmanın yetkilisi Burak Akbulut, AA muhabirine, semere ve sebzeleri kurutup, cips ve toz namına ihraç ettiklerini söyledi.

Akbulut, kurutma işleminin çekicilik şartlarına sınırlanmış namına 5-8 aktarılma arasında sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Yüzdelik 15 neme büyüklüğünde kurutabiliyoruz. Sonrasında torbalayıp işlemden geçiriyoruz ve gerek bağırsak piyasaya lazım daraç dışına satıyoruz. Bu alanda 2 bin 500-3 bin titrem aralığında yaş domatesi kurutmaya bırakıyoruz. Henüz aşkın sıra olduğu antlaşma kurutma hacmimiz artıyor. çıktı Avrupa’ya ihraç fail firmalara tedarik yapıyoruz. İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya kadar Avrupa ülkeleri ve BENDE özellikle kalkmak amacıyla ihracat gerçekleştirilmektedir.”

Ark domateslere mikro dışında haddinden fazla istem olduğuna dikkati çeken Akbulut, bu yıl İspanya’üstelik ekiliş az olduğundan Türkiye’ye daha çok istek olduğunu dile getirdi.

120 hayat çalışıyor

Akbulut, domates kurusunun pizzalarda, kahvaltılıklarda ve mamul kendisine bir nice şekilde tüketildiğini aktararak, şöyle konuştu:

“Bizdeki kahvaltı kültürü kadar onlarda de kurutulmuş domates kültürü var. Sabahları kahvaltıda tüketiyorlar. Kurutma alanımızda 60 ve hasat edilen arazilerde 60 kalkmak amacıyla 120 dirilik çalışıyor. Özlük ekimlerimizin yanında toprak çiftçilerinden bile domates almaktayız. Ayrıca sözleşmeli adına ekimlerimiz bulunan. Önümüzdeki yıl hedefimiz 5 bin titrem domates yok etmek. Bu sene de burada kısaca 3 bin ton domates kurutuyoruz.”

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden Niğde’ye gelen mevsimsel işçilerden Mahmut Süvari de günlük 100 dekarda 100 titrem domates kestiklerini anlatarak, “Çokça güzelce kalitesi var. Kurutması de çok evire çevire oluyor. Memleha kurutma yapıyoruz, örgensel. İlaç falan bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

Share: