Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Güngör, çalışmalar hakkında serencam bilgileri verdi

Kahramanmaraş Büyükşehir Şehremini Güngör, icraat hakkında sonuç bilgileri verdi

– “Şehrin yüzdelik 90’a mümasil su veriliyor, bugünden itibaren günlük 150 binin üzerinde paketlemek çıkarılacak”

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, depremin ardından şehrin yüzdelik 90’a yakın su verildiğini, bugünden itibaren günlük 150 binin üzerinde aldatmak çıkarılacağını, cenaze işlemlerinin aksaklık olmadan yürütüldüğünü belirtti.

Eşkal üssü Elbistan ve Pazarcık ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra çalışmalar sürerken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör dahi şehirdeki akıbet duruma ilgilendiren İhlas Bilim Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu.

Uray namına önceki yapmaları gerekenin suyu tedarik etmek olduğunu hatırlatan Güngör, bu çerçevede kısa müddet içerisinde şehrin yüzdelik 90’ına yakın kesime akarsu verdiklerini belirtti. Güngör, kanalizasyon sularının temizliğine ait, “Umum sağlığı Umumi Müdürlüğümüz sudan günce numuneler alarak su ile ilişkin analizler yapıyorlar. Hamdolsun tek ağırlık yaşamadık burada. Bu garantiyi üstelik hemşerilerimize veriyoruz” diye konuştu.

“Zaman itibarıyla 150 binin üzerinde aldatmak çıkaracağız”

Depremin peşi sıra halk aldatmak fabrikasını devreye soktuklarını kaydeden Güngör, “Günlük 70 binin üstünde aldatmak çıkarıyoruz. Bugün itibarıyla un desteği sağlayarak 7 hususi el savsaklamak fabrikamıza 90’ın üstünde mahalle fırınımızı dahi faaliyete geçirdik. Bugün itibarıyla 150 binin üzerindeki ekmeği bile esnafımız çıkaracağız. Bu de normalleşmeye makul gittiğimizin dahi göstergesi tabir edebiliriz” dedi.

Güngör, 150’nin üzerinde vesile, 600’e yakın birlikte personelle şehirde oluşan saffet sıkıntılarına müdahale edildiğini söyleyerek, “Yeniden depremin getirdiği ve bu çalışmalarla ilgilendiren çetin manada aynı sililik sorunu ortaya artık. Acilen acul ayrımsız şekilde belediyemiz, desteğe gelen belediyelerimiz, araçlarımızı, imkanlarımızı ve personellerimizi birleştirdik” ifadelerini kullandı.

“Arıza olmadan cenazelerimizi defnettik”

Kahramanmaraş’ta depremlerde emrihak edenlerin defin işlemleriyle ilişkin bilgi dahi veren Güngör, “Definlerle ilgilendiren çok ongun tıpkısı herkes kurduk. Bilcümle süreci bamyatarlası alanında yürüttük ve cenaze işlemleri, hususiyet işlemleri, savcılık işlemleri, polis işlemleri kabil işlemleri orada gerçekleştirdik. Burada samimi kendisine söylüyorum, vatandaşlarımız güvenli olsun işlemlerde hiçbir arıza olmadan cenazelerimizi defnettik” açıklamasını yaptı.

Güngör, taharri istirdat çalışmalarına dair, “Arama kurtarma çalışmaları dahi çokça nazik benzeri başarıyla yürütüldü. Cemi kurumlarımız sağ olsunlar canla başla çalıştılar. Hesap Pusulası ediyorum kontrol istirdat çalışmaları bile yarına kadar sonuçlanır” dedi.

“Hasar belirleme çalışmaları tamamlandığında kaynak resmi görmüş olacağız”

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce hasar tayin çalışmaları yapıldığını hatırlatan Güngör, şöyle devam etti:

“Bugüne geldiğimizde 60 binin üzerinde bağımsız bölümün tespiti yapıldı. ya yıkılmış evet yıkılacak ya dahi tehlikeli hasarlı kadar. Amma proses bitmeme ediyor, nihai ayrımsız noktada değil daha. Bu tamamlandığında kaynak resmi görmüş olacağız. Bire Bir taraftan dahi yıkılan binaların hafriyatlarının kaldırılma çalışmaları başladı ve hızlı benzeri şekilde bitmeme ediyor. Bunun için hafriyat alanlarımız belirledik. İlgili kurumlarımızın kontörlü altında icraat kolaylıkla devam ediyor.

Share: