Komutan Demirtaş: “Ladik merkezli beklenen depremde İlkadım’da kuvvetli bina kalacağı kanaatinde değilim”

Başkan Demirtaş: “Ladik merkezli beklenen depremde İlkadım’dahi sağlam bina kalacağı kanaatinde değilim”

SAMSUN Samsun’un İlkadım Belediye Reisi Necattin Demirtaş, Yıldız Rum Fay Hattı üzerinde mevcut Ladik- Nahiye merkezli beklenen aynı depremde İlkadım ilçesinde çok beş on binanın ayakta kalabileceğine dikkat çekti.

3 ruzname maddesinden oluşan İlkadım Belediye Meclisi Mart Ayı Çarpık Çurpuk Toplantısı, Başbuğ Necattin Demirtaş başkanlığında yapıldı. Şehremaneti Sedir Toplantı Salonu’nda yapılan ruzname toplantısında maddeler görüşülmeden ilk depremde hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık utanmak duruşunda bulunuldu. Komutan Necattin Demirtaş, sedir toplantısında hareket ve depremin İlkadım ilçesine oluşturabileceği yadımlama karşı da açıklamalarda bulundu.

“7,7 ile 7,8 büyüklüğündeki ayrımsız depremin İlkadım ilçesinde kusursuz yapı bırakacağı kanaatinde değilim”

Samsun yakınlarındaki bire bir depremin 333 bin nüfuslu İlkadım’de iri ayrımsız yıkıma kere açabileceğini ifade fail Başkan Necattin Demirtaş, “İnşallah hakeza büyük felaketleri benzeri henüz yaşamayız. Ego üstelik 1999 depreminde enkazdan sâdır birisiyim. kıyamet günü bir format oluyor. Kimesne kimseye topluluk çıkamayacak tıpkı nakız alıyor. Ülkemiz aynı sarsıntı bölgesi. Bu konuda yapabileceğimiz bir husus varsa fayrap etmek istiyoruz. Bire Bir maharet grup oluşturarak öz ilçemizde yapılacak yapılarda civar tedarik yapmak istiyoruz. Şu anda deprem uzmanları Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı işaret ediyor. Ladik-Toprak merkezli 7,7 ile 7,8 büyüklüğündeki bir depremin İlkadım ilçesinde doğru dürüst yapı bırakacağı kanaatinde değilim. Sakat yapıların haddinden fazla olması nedeniyle bunu diyorum. Binalarla ilişik kentsel inkılap diyoruz ama pratikte çokça kılgı olmuyor. Hükümet bunla ilgilendiren kullanılmamış kararlar alacaktır diyerek düşünüyorum. Sunu azından alacağımız kararla yeni yapılacak binalarda tedbir alabiliyorsak alalım mantığıyla tıpkısı düzenlemeye gideceğiz” dedi.

“Vaktiyle pabuç ile inşaat terazisi yapılıyordu”

Çarkıt zamanlarda bazı kenar mahalle ilçelerde bilimden ırak binaların yapıldığına şahit olduğunu nâkil Necattin Demirtaş, “İlkadım’da kişi doğduğum mahalleden eş verecek olursam, Hastanebaşı’nda çocukken hatırlıyorum. Ayakkabılar ile inşaat terazisi yapıyorlardı. Herif olan ayakkabıları karşılıklı koyarak yapım yapılıyordu. Bunların geçersiz çıkacağı zaten muhtemelen. Yapacağımız araştırmaların arkası sıra bina asılsız çıkarsa ne yapacağız? İşin o tarafı bile manalı. Kentsel dönüşümle ilgilendiren bu bölgede bakanlığın aynı çalışması var. İnsanlarımızı inandırma ederek, ‘kardeşim bura sizin mezarınız olacak’ diye niteleyerek asılsız binalardaki vatandaşları bakanlığın kentsel inkılap sistemine ikna etmemiz gerekecek. Anadolu ve Zeytinlik Mahallelerinde imzalayanlar var ama imzalamayanların sayısı hatırı sayılır. Tıpkı grup kurarak yeryüzü azından başvuran vatandaşların binalarını inceleyeceğiz” diye konuştu.

“İlkadım ilçesinin 3’te 2’sini mat etmek zorunda kalma durumuyla karşı karşıyayız”

Yapılacak araştırmalardan sonraları İlkadım’daki binaların 3’te 2’sini cılk etmek zorunda kalacaklarının da altını çize Başkan Demirtaş, “Kuracağımız ekiple bina denetimlerine sarmak istiyoruz. Akıbet bakımından bina batıl çıkıyorsa tıpkı şekilde tahrip teşebbüsünde bulunmamız geçişsiz. Vatandaşların binalar içerisinde ölmesini istemiyoruz. Bizim durumumuz pahal. Herhalde İlkadım ilçesinin 3’te 2’sini tahrif etmek zorunda kalma durumuyla alın karşıyayız. Bunun altından nasıl kalkılacak meselesi de majör. Arz azından bu yolda ceht yayımlamak üzere ekibimizi kuracağız. Çatı kontrollerinin de hususi firmalar eliyle çokça fahiş fiyatlara yapıldığını duyuyoruz. Genişlik azından kuracağımız ekiple vatandaşların talepleri doğrultusunda akıllıcasına fiyatlara taharri yaparız diye düşünüyoruz. Cemi ilçeyi biz yapabiliriz diyemiyoruz ama arzu doğrultusunda karşılamaya çalışacağız” şeklinde konuştu. Başkan Demirtaş’ın arkası sıra saraka alan tamlık öğür gruplarından meclis üyeleri üstelik ilçedeki temelsiz binaların belirleme edilmesi ve tahliye edilmesi teklifine yunak baktıklarını söylediler.

Mecliste gündeme alınan 3 yön, elan kapsamlı görüşülmek üzere ilgili komisyonlara devretme edildi.

Share: