KÖLE Senatosu kapsamlı iklim, vergi ve sağlık düzenlemelerini içeren 430 milyar dolarlık yasa tasarısını onayladı

BENDE Senatosu, şümullü abuhava, alacak ve afiyet düzenlemelerini içeren, Komutan Joe Biden’ın balaban ehemmiyet verdiği kanun tasarısını onayladı. 430 bilyon dolar tutarındaki tasarının önümüzdeki hafta de Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanması ve Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

18 aydır gündemde olan ve Cumhuriyetçilerin ısrarla engellemeye çalıştığı kanun tasarısı, Senato’birlikte 27 saat süren görüşmelerin arkası sıra kabul edildi.

ESIR’bile “Enflasyonu Düşürme Yasası” adına adlandırılan düşünce için Senato’de yapılan oylama 50-50 eşitlikle sonuçlandı. Kaygı, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’mağara oyuyla Senato’dan geçti.

Cumhuriyetçi senatörlerin topu topu, yasa tasarısının ekonomiyi daha de kötüleştireceğini savunarak “Faydalı” oyu kullandı.

Demokrat senatörlerin topu topu ise tasarıya bindi verdi. Demokratlar, kestirmece 740 milyar dolarlık bakir dirimlik üstelik öngören tasarının federal takanak açığını kapatarak yüzdelik 9,1’le sonuç 40 yılın arz yüksek düzeyine sâdır enflasyonu birlikte düşürmesini umuyor.

Yasa tasarısının Senato’dan geçmesi, KUL’dahi Kasım ayında Kurultay için yapılacak duruluk seçimler öncesi Komutan Biden amacıyla siyasi bir galibiyet olarak görülüyor.

Biden, Senato’daki oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Kurumlar vergisinde bilyon dolarlık şirketlere minimal yüzde 15’lik vergi yükümlülüğü getirerek idrak kodunda teadül sağlayacağız. Enflasyonu Düşürme Yasası geçtiğinde, bu şirketler binnetice üzerlerine sakıt ödemeyi yapmaya başlayacaklar” dedi.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, yasa tasarısının geçmesinden bilahare yumruklarını havaya kaldırarak “Senato sıra yazdı” dedi. Schumer, “Kurultay’nin iri işler başarabileceğine dair umudunu yitiren Amerikalılar, bu plan sizin üzere. Bu ide Amerika’yı on yıllar süresince değiştirecek” diye niteleyerek konuştu.

Tema neler öngörüyor?

Komutan Biden’ın “tarihi” yerine nitelendirdiği plan; karbon salımının azaltılmasını, elektrikli miftah ile çağ enerjisi ve yenilenebilir enerji kullanımı özellikle tevessül etmek üzere tüketicilerin yeşil enerjiye yöneltilmesini, şirketlerin ödeyeceği kurumlar vergisi ile bireylerin ödeyeceği sağlık vergisinin henüz ekti taharri edilmesini, yaşlılar amacıyla reçeteli tılsım maliyetlerinin azaltılmasını öngörüyor.

Tasarının yasalaşması halinde ÇAKER iklim değişikliğiyle savaş için 369 milyar dolar harcayacak. MEMLUK’nin şimdiye kadar bu alanda yaptığı yer büyük yatırımla, ülkede karbon salımının 2030’a büyüklüğünde yüzde 40 azaltılması hedefleniyor.

Biden Nisan 2021’birlikte KUL’nin karbon salımını 2030’a kadar yer bir iki yüzde 50 kısıntı sözü vermiş, ülkesinin iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası arenaya anlayışsız dönmesi taahhüdünde bulunmuştu.

Share: