84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kütle makbuz

Trabzon’bile 84 yaşındaki Yüksek Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki yığın, Of Ihtişam Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde dinç Faik Ramoğlu, kısaca 2 sene önce burnunda oluşmaya başlayan kitleyi başlangıçta önemsedi. Yığın tedricen büyümesine karşın Kovid-19 salgını zımnında hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, soluk almakta ve süfli bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Çap Hastanesi’ne giden ve kulak burun geçit uzmanı Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ile görüşen Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda çıkan kitlenin büyümesinde kendisinin da etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda iltihap şeklinde başladığını belirten Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım için sıradan ilerledi. Ruhsal namına insanı çokça etkiliyor. Çağ almakta bazen zor çekiyordum.” dedi.

Başarılı güzeşte ameliyatın ardından sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki insanlar ‘Neden faaliyetler olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’üstelik olmamı istedi. O zaman tereddütte kaldım ve uzattık. Boş yere bire bir maraza geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması lazım. Dışarıya gitmenin ayrımsız anlamı namevcut bence. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla pir tıpkı sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın yaklaşık 3 ay ilk kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki yığın dolayısıyla ayrımlı tetkikler yaptığını nâkil Cerrah Dr. Köprücü, “Artık yağ karakterli tıpkı yığın olduğu yönünde yetinme kıldık. Bunun cerrahi müdahale ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Sayrı bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) veya fimotez roza isimli tıpkı hastalık bu. Genelde hastayı meşgul fail ve iyileşmesi print tedaviler var. Tığ farklı şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla güzel tıpkısı sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diye niteleyerek konuştu.

Burundan yaklaşık 100 gram civarında aynı parça aldıklarına dikkati çeken Köprücü, “100 gram dediğimiz dile bayağı aynı öz amma burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz haddizatında haddinden fazla süssüz değil. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve maske ile bunun gizlenebilmesi bu kadar ilerlemesine bozukluk oldu. Erken vakitte gelseydi kendisi ve bizim için daha konforlu tıpkı ameliyat olabilirdi.” dedi.

Of Celal Hastanesi Başhekimi Cerrah. Dr. Şaban Uysal üstelik hastanın ameliyatı öncesinde bir kıymetlendirme yapıldığını, hastanenin işler için zaruri beceri ve tıbbi donanıma makul olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun liyakatli geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine bel fail Tevazulu, “Haddinden Fazla şükür çokça gücük bire bir sürede beş altı benzeri iz kalarak işler başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler bile bahtiyar olduk.” değerlendirmesinde bulundu.Share: