Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

25 haftalık doğan ve iki sefer kalbi duran bebek helikopterle Şırnak’tan Şanlıurfa’ya getirildi

Sağlık Bakanlığı Şırnaklı çağa üzere seferber oldu

ŞANLIURFA – Şırnak’ta dünyaya mevrut 25 haftalık 775 gram ağırlığındaki erkendoğan bebek, Keyif Bakanlığı vasıtasıyla ambulans helikopterle getirildiği Şanlıurfa’da tedavisi sürüyor.

Şırnak Ihtişam Hastanesi Karı Doğum ve Çocuk Hastalıkları munzam bakım binasında 25 hafta 27 günlük olarak dünyaya gelen bebeğin doğacak tetkik ve ağırbaşlı bakım gerektiği amacıyla Şanlıurfa’ya sevkine karar verildi. Sağlık Bakanlığından kâm edilen ambulans helikopter Şırnak Şerafettin Murahhas Havalimanına indi. 112 Acil Servis ekipleri tarafından ambulansla havalimanına götürülen süt kuzusu çekicilik ambulansıyla Şanlıurfa’ya getirildi. Burada özel ayrımsız hastaneye sevk edilen bebeğin yeni doğan vahim hizmet ünitesindeki tedavisi sürüyor.

“İki defa kalbi durdu”

Erkendoğan bebeğin tedavi süreci ve akıbet durumu ile ilgilendiren açıklamada kâin özel sayrılarevi Başhekimi Dr. Cengiz Karakucak, “Güzeşte akşam saat 20.00 civarlarında benzeri koca sökel bebeğimiz geldi. Çağa tabii erkendoğan tevellüt 25 haftalık ve 775 gram ağırlığındadır. Buraya gelirken amiyane tıpkısı yolda işte kalbi durmuş, onunla ilgilendiren çalışmalar müdahaleleri işlenmiş, konfirmasyon aldık. Buraya geldiğinde üstelik hele daha kalbi durdu. Esasen engelleme edildi amma şu zaman çağa metin genel durumu tabii ateş yani 25 haftalık olduğu üzere bunlarda akciğerlerde yetmezlik oluşur. Antrparantez bir üstelik ensefaloseli var. Melfuf adına ayrıksı ayrımsız hastalığı elan var. O yüzden geldiğinden bu yana hastanın umumi durumu az buçuk henüz zorlu, yeryüzü azından şuan mekanik adına solunum problemi namevcut. Akciğerlerinde hafif da olsa tıpkı salah var. Ancak 775 gram olması hasebiyle inşallah biz elimizden geleni yapacağız. Çokça etraflı müddet yatar. Bu bebekler yani 2 kilo, 3 kilogram olana kadar burada kalırlar. Zaruri tedavileri yapılmaktadır. İnşallah güdük sürede size güzel istihbarat veririz. Hakeza vakaları çok aldık. Genelde elbette bu hastalar çokça emek talip hastalar esasen de başarılı olduğumuz haddinden fazla rahatsız oldu. Yani o yüzden inşallah bu hafta zarfında elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.Share: