KKTC Reisicumhur Tatar Kahramanmaraş’ta

KKTC Cumhur Reisi Tatar Kahramanmaraş’ta

KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar:

“Binaların bu şekilde katabolizma yaşamayacağı benzeri süreci bilcümle alay malay nesir edeceğiz”

“Hakeza günlerde bire bir milletin angajman ve beraberlikte daha dahi güçlenmesi amacıyla kötü ve sevinci bütün birlikte yaşamaları gerekiyor”

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’a mevrut KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Sarsıntı bölgesindeyiz ama daha çok inşaatlarda yapılacak olan binalarda mukteza tedbirlerin alınması ile böyle durumlarda herkesin korunabileceği ve binaların bu şekilde katabolizma yaşamayacağı aynı süreci hep alay malay mensur edeceğiz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi yerleşkesi süresince kurulan ve depremden etkilenen aileleri görüşme etti. Tatar, çerge kentte depremzede aileler ile ahbapça ederken, çocuklarla de ışık çekildi.

Ziyaret sonrası açıklamalarda kâin Tatar, “Şahsım ve Kıbrıs Türk halkı hesabına hepinize geçmiş olsun diyorum. 6 Küçük Ay tarihinde yaşanan yer sarsıntısı şişman bir zelzele. Ama görüyorum kim Türkiye’nin gücü ile Türkiye’nin yetkinliği, becerisi ile alelade sizlere burada kombinasyon edilen bu iskân alanında bütün bu yaraların sarılması amacıyla alışılmamış tıpkısı mücahede gider edildi. Alışılmadık tıpkısı uzanım ve alışılmadık tıpkı mücahede ile çocuklarımız, gençlerimiz ve yaşlılarımız ile burada yabansı bire bir nitelik ve cümle mutlu benzeri şekilde atlatmaya çalışıyor. Tığ dahi KKTC’üstelik şişman teessürat yaşadık. Bizim bile voleybolda koca ve kız felek takımımız Adıyaman’üstelik bire bir otelde çöküntü altında hayatlarını kaybettiler” şeklinde konuştu.

“Süreci bilcümle alay malay düz yazı edeceğiz”

Konuşmasını sürdüren Tatar, “Tığ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kendisine Türkiye ile gelişigüzel zaman birlikte olduk. Dolayısı ile sizlerin acısı bizlerin acısı, sizlerin mutluluğu bizlerin mutluluğudur. Yer kısa sürede sarsıntı bölgelerinde yapılacak olan çalışmalarla hayatın tekrardan normale döneceği ve önümüze tekrardan bakabileceğimiz tıpkı duruma katılmak yer balaban temennimizdir. Deprem bölgesindeyiz ama artık inşaatlarda yapılacak olan binalarda lazım tedbirlerin alınması ile böyle durumlarda herkesin korunabileceği ve binaların bu şekilde yıkım yaşamayacağı tıpkısı süreci hep birlikte nesir edeceğiz” diyerek konuştu.

“Burada iri bire bir egemenlik ve sükse var”

Yumruk durumlarda insanların bir tane yürek olmasının önemine değinen Tatar, “Böyle günlerde bir milletin birlik ve beraberlikte daha de güçlenmesi amacıyla zehir ve sevinci bilcümle birlikte yaşamaları gerekiyor. Burada balaban bire bir emir ve muvaffakiyet var. Depremden gelişmemiş tıpkısı müddet bilahare hakeza bir hayat merkezinin kurulması ve marketi ile rastgele alanda kurulan alanları ile burada nazik benzeri başarı var. Buradaki düzeni kuranlara istekle teşekkürname ediyorum. Bu yaraların sarılması için, bu alışılmamış durumu tekrardan normale döndürmeye müteharrik önce ilkin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlara, belediye başkanlarımıza, valilerimize, AFAD çalışanlarına, hava ve kuruluşlara herkese, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Kahramanmaraş’a duyduğum şiddetli bilcümle içimdeydi”

10 Gücük Ay tarihinde Kahramanmaraş’a resmi mülakat yapacağını ancak yaşanan depremin arkası sıra bu ziyaretin fek olduğunu aktaran Tatar,” Ego Kahramanmaraş’a 10 Şubat tarihinde resmi bir ziyaret yapacaktım. Benim üzere çokça büyük benzeri musahabe. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 1979 yılından sonradan oraya gelip yerleşen Tatlısu Belediye Başkanımız Hayri Orçan kadar adlar Kahramanmaraş’tan gelen insanlar. Hareketli ayrımsız gök bilimi ile buraya konuşma yapıp, bu üniversitede konuşma vermek, KKTC’nin verdiği mücadeleyi anlatabilmek üzere görüşme yapacaktım. Kahramanmaraş’a duyduğum hırslı bilcümle içimdeydi amma maalesef ziyaretimizi erteledik. Demin burada sarsıntı dolayısı ile sizlere önceki olsun ziyaretinde bulunuyorum. Burada sahn biraz daha normale döndüğü zaman planladığımız resmi ziyareti gerçekleştirmiş olacağım. Bu üniversitede vereceğim konuşma ile Kıbrıs meselesini, KKTC’nin içinde bulunduğu durumu, vermiş olduğu mücadeleyi anlatacağım” diye sözlerini tamamladı.

Share: