Yunanistan’daki tren kazasının arkası sıra Enfrastrüktür ve Eriştirme Bakanı Karamanlis incizap etti

Yunanistan’da 36 kişinin hayatını kaybettiği şimendifer kazasının peşi sıra Altyapı ve Iblağ Bakanı Kostas Karamanlis, incizap etti. Karamanlis yaptığı açıklamada, “Bu kadar trajik bire bir özdek olduğunda, beklemek ve hiç ham üzere kalkmak imkansız. Buna siyasal sıklet denir. Bu nedenle Altyapı ve Eriştirme Bakanı olarak istifamı car ediyorum” dedi.

AİLELERE BINDI MESAJI

Hayatını kaybedenlerin anısına ocumak belirtmek üzere ricat ettiğini belirten Karamanlis, Yunan devletinin ve siyasi sisteminin gün boyunca yaptığı hataların sorumluluğunu üstlendiğini aktararak, “Sunu dip üzüntülerimi ve kurbanların ailelerine desteğimi anlatım ediyorum” dedi.

LARİSSA’DAKİ KATAR İSTASYONU MÜDÜRÜ GÖZALTINA ALINDI

Yunan polisi eliyle yapılan açıklamada ise, Larissa kentindeki katar istasyonu müdürünün tren kazasıyla ilişik gözaltına alındığı tabir edildi. Yunanistan Polis Güçleri Sözcüsü Constantia Dimoglidou yaptığı açıklamada, 59 yaşındaki şüphelinin bulaşıcı treni ile denge treninin çarpışmasıyla ilişik hesaplı yöre anket kapsamında Larissa Polis Departmanı vasıtasıyla gözaltına alındığını ve bilgili karşısına çıkarılacağını belirtti.

NE OLDU?

Atina’dan Selanik’e giden yolcu treni, Larissa kentinin kuzeyinde meydan düz Tempi bölgesinde yük treni ile saksı kafaya çarpışması sonucu 36 yaşama hayatını kaybetti. Kazada, yaya treninin birinci ve ikinci vagonu çarpışmanın şiddetiyle ağız ağıza ezilirken, üçüncü vagonu ise raydan çıktı. Demiryolu şirketi Hellenic Train verilerine göre, kazada yolcu treninde 342 arızi ve 10 mürettebat, abra treninde ise 2 mürettebat bulunuyordu. Geçici trenindekilerin çoğunun ise öğrencilerden oluştuğu belirtildi. İki trenin çarpışmadan geçmiş “kilometrelerce” benzeri merkez üzerinde birbirine akla yatkın ezgi halinde olduğu aktarıldı. Çarpışmanın nedeni henüz bilinmezken, olayla ilişik başlatılan soruşturma sürüyor.

Share: