Kazakistan’da “7. Türk Filmleri Haftası” başladı

Kazakistan’ın Almatı şehrinde “7. Türk Filmleri Haftası”nın küşat galası yapıldı.

Ekin ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Türkiye’nin Almatı Başkonsolosluğunun destekleriyle Yerli Us Derneğince gerçekleştirilen haftanın açım galasına DOĞRU Tümen Cıvıl Cıvıl Mebus ve Yerel Akıl Derneği Başkanı Dayanabilen Gündoğdu, Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Ulvi Keyif Ileri Uç Oyuncusu, Firez ve Turizm Bakanlığı Beyaz Perde Umumi Müdürlüğü Temsilcisi Kraliçe Tarlan, Almatı Site Valiliği Ekin Dairesi Temsilcisi Arman Kalbekov’un birlikte Türk ve Kazak oyuncular, yönetmenler ve çokça sayıda sinemasever katıldı.

Bu yıl 7’inci kere planlı Türk Filmleri Haftası’nda, “Adanış; Kutsi Çarpışma”, “İyi Kim Varsın Ermiş”, “İçimdeki Yiğit”, “İşin Aslı” ve “İstanbul Muhafızları” yapımları Kazakistanlı seyircilerle buluşacak.

Söz konusu Türk filmleri, Almatı’daki Arman Beyaz Perde Salonu’nda 24 Ekim’e kadar ücretsiz gösterimde olacak.

“Türk sineması’ mevzulu söyleşiler gerçekleştirilecek”

Türk Filmleri Haftası Umumi Koordinatörü Öner Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinliğe ilginin seçme sabık yıl elan bile arttığını ve bundan dünya Türk sineması namına çalım duyduklarını söyledi.

Tığ, ayrımsız ülkenin tanıtımının sadece saf güzelliklerinin ortaya koyularak yapılamayacağını ve çalışkan lansman yollarının küreselleşen acun amacıyla çokça elan mefret olduğunu belirterek “Bu bağlamda Türk Filmleri Haftası, kardeş büyüklük Kazakistan ile Türkiye beyninde sinemanın gücüne dayanan ayrımsız köprü henüz eklemeyi hedefliyor. Bu sene da yırtıkça yönetmenlerin ödüllü eserlerinin yanında sinemaseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmış pop beyaz perde filmleriyle geldik.” dedi.

Etkinlikte film gösterilerinin beraberinde Türk sinema sanatçılarının Kazak seyircilerle buluşmalarının dahi olacağını aktaran Tığ, “Esasen Türkiye’den mevrut aktör, kameraman ve yönetmenlerle Almatı’daki Caspian Üniversitesinde ve Kazak Şevket Kızlar Pedagoji Üniversitesinde ‘Türk sineması’ mevzulu söyleşiler gerçekleştirilecek. Kazakistanlı sinema camiasıyla ortak yapımlar konusunda ikili görüşmeler dahi yapılacak.” diyerek konuştu.

Share: