Myanmar’da yatık reis Suu Çii hakkındaki son yolsuzluk davası görülmeye başlandı

Myanmar’üstelik duruşma, 1 Gücük Ay 2020 darbesi ile gözaltına alınan ve mevkufiyet işsiz devam fail yatık reis Aung San Suu Çii’ye, serencam yolsuzluk davasında 5 itham yöneltti.

İddia makamının Suu Çii üzerine topladığı delilleri tam bulan duruşma, devrik liderin usulsüzlük karşıtı yasa kapsamında son davasının görülmesine karar verdi.

Dava kapsamında, görevde oldukları süre içre, üçüncü tıpkı bakanlar kurulu üyesi marifetiyle helikopter kiralanması ve satın alınmasına ilgili yöntemsizlik yaptıkları gerekçesiyle Suu Çii ve eski Fehamet Başkanı Win Myint’ye, 5 suçlama yöneltildi.

İsminin hafi kalması ile mütekellim mahkeme yetkilisi, Suu Çii ve Win Myint’in hakkındaki suçlamaları reddettiğini bildirdi.

Sanıkların ati haftalarda savunmalarını mahkemeye sunacakları belirtildi.

175 yıla kadar mahpushane cezası alabileceği belirtiliyor

Askeri mahkeme, bu zamana büyüklüğünde 11 kat usulsüzlük suçlaması yöneltilen Suu Çii’nin usulsüzlük davasında önce kararını nisanda açıklamıştı.

Suu Çii’nin, 600 bin dolar akça ve değerli algı almakla suçlandığı usulsüzlük davasında, 5 sene mahbes cezasına çarptırıldığı bildirilmişti.

76 yaşındaki Suu Çii, bugüne büyüklüğünde gayrikanuni telsiz ithal eylemek ve bulundurmak, halkı isyana motive etmek ve Kovid-19 kısıtlamalarını ihlalden 6 yıl kodes cezasına çarptırılmıştı.

Devrik reis Suu Çii, yargılandığı 4 farklı yolsuzluk ve seçimlerde sahtekarlık davalarından de başı yerde bulunarak kâin dam cezalarına ilişik olarak 9 yıl henüz hapishane cezasına çarptırılmıştı.

Suu Çii’ye, resmi gizler yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle 3 yıl cezaevi cezası henüz verilmişti.

Myanmar’da askeri mahkemenin verdiği 3 yıllık akıbet cezayla Suu Çii toplanmış 26 yıl kodes cezasına çarptırılmış oldu.

Suu Çii’nin, darbeyle başa sabık askeri yönetimin namına yönelttiği suçlamaların tümünden mahkum edilmesi durumunda 175 yıla büyüklüğünde mahbes cezası alabileceği rapor ediliyor.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021’de yönetime ahali koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Titr Suu Çii özellikle oluşmak için, dokuz canlı haddinden fazla yetkili ve kudret partisi yöneticisini gözaltına almış ve bire bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin emanet gözaltına alınırken 10 binin üstünde can halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Arkalama Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok yaşama hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde yaşama bile gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasal mahkum üzerine idam cezası kararı verdi.

Share: