Kayseri’de 2 milyon çocuk sazan balığı sularla buluşturuldu

Kayseri’da 2 milyon çocuk sazan balığı sularla buluşturuldu

KAYSERİ – Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla başlatılan ‘İç Sularımızı Balıklandırıyoruz’ projesi çerçevesinde Kayseri Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Yamula Barajı sularına 2 milyon çocuk sazan balığı bırakıldı.

Kocasinan ilçesinde kâin Yamula Barajı’nda gerçekleşen balık tevdi etkinliğine Kocasinan Belediye Reisi Ahmet Çolakbayrakdar, Kayseri Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mustafa Delimsirek ve yönetmenlik personelleri katıldı. Balıkçıların suya bırakılan balıkların büyümesi ve avlanabilmesi için müddet tanıması gerektiğini söyleyen Kayseri Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mustafa Mecnunca, “Kayseri’deki tamam bağırsak sularımızda ve 14 iç su yerine değerlendirdiğimizde sunma büyüğü olan Yamula Barajı’ndan, Gümüşören’den Bahçecik’e büyüklüğünde tamlık alanlarımızda bakanlığımızın suları balıklandırma projesi çerçevesinde arkadaşlarımız cemaziyelevvel akşam ezanı itibariyle Adana’ya gittiler. Oradaki istihsal merkezinden getirmiş oldukları yaklaşık 2 milyon bala sazan balığını zaman Kayserimizde su ile buluşturuyoruz. Burada bizim bildirme fazla beklediğimiz ve istediğimiz acemi balıkçılarımızın de hevesli olanların da bu balıklara yumurtlaması amacıyla müddet tanımaları. Bunun için de bırakmış olduğumuz yavru balıkların esasen üremesi üzere geçmesi gereken müddet 2 yıl. Bu sene içerisinde tabiatıyla avcılık yapılacak ama adi ve bulunmayan edici şekilde, tamamen süpürecek şekilde benzeri avcılık değil, hoppadak olması müstelzim bakanlığımızın belirlemiş olduğu uzunluk ve ağırlıktaki balıkları almakta kül balıkçılarımızın hakkı var. Tığ üstelik bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bu çokça kaliteli bir spor ve yanı sıra da bizim üzere protein kaynağı. Özellikle Kocasinan bölgesindeki Yamula Barajı hem turistik hem bile bizim açımızdan bakıldığı ant da Türkiye’deki yeryüzü muhteşem balık üretim merkezlerimizden tıpkı tanesi. Elden sazan dahi değil, bu bölgede dünyanın ciharıyek tarafına gönderebildiğimiz somonu bile üretebiliyoruz. İnşallah atmış olduğumuz bu balıklar barajımıza daha aşkın artağanlık getirir. Özellikle Kocasinan Şehremaneti Başkanımıza üstelik aramızda olduğu amacıyla tıpkı sefer elan teşekkür ediyorum” dedi.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar de Kayserililerin fırsatlardan yararlanma edebilmesi üzere çalışmalarını devam ettirdiklerini söyleyerek, “Yamula Barajı’nın Kuşçu bölgesindeyiz. Bu baraj gölü ‘Kayseri’nin Denizi’ kendisine ifade ettiğimiz tıpkı mıntıka. Barajın, suyun rastgele tip nimetinden şehrimizin yararlanma edebilmesi üzere icap çiftliklerde üretilen balıklar gerekse bile uğraşı faaliyetleri noktasında çevre güzelliği adına istifade edebilmesi noktasında seçme açıdan çalışmalarımızı bitmeme ettiriyoruz. Bu noktada Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze, bakanlığımıza, Akarsu Ürünleri Umumi Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Bura belki gölün kapan balıkçılığı amacıyla bir spor merkezi adına da canlanabilmesi amacıyla zaman milyonlarca balık Yamula Barajına bırakıldı. Bu balıkların yetişebilmesi amacıyla bile yıllar geçmesi gerekiyor ve birkaç yıl bu balıkların büyüyüp oltaya gelebilmesi için gerekiyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda üstelik balık popülasyonunun artması üzere yapacağımız girişimlerle birlikte daha bol bu sporların gelişmesi amacıyla tıpkı eşkal haline ati. Çevresiyle, barajın üstüyle barajın içerisindeki canlıların yetişmesiyle temas haliyle şehrimize aynı avantaj, güzellik namına Kuşçu bölgesinin Yamula Barajı’nın kazandırılması amacıyla bize destek veren hep hava ve kuruluşların hepsine teşekkür ediyoruz. Bu yapılan hizmetlerin bütünü Kayserimize ve içerisinde kıvrak insanlarımıza daha keyifli benzeri Kayseri’da sevimli imkanı arz etmek amacıyla işlenmiş olan girişimler. İnşallah önümüzdeki günlerde su sporlarıyla üstelik Kuşçu bölgesi Yamula Barajı gün yüzüne çıkacak. Buranın Anadolu’nun içerisinde akarsu sporlarının dahi yapıldığı bir form olabilmesi amacıyla üstelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ego benzeri misil daha emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra Adana’dan getirilen yavru sazan balıkları Yamula Barajı’na bırakıldı.Share: