“Ceviz Ağacı”, İran Devrimi’nden sonradan gösterime giren “evvel yabancı film” oldu

Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın yaptığı Türkiye- İran eş yapımı “Koz Ağacı” filminin galası İran’ın başkenti Tahran’de yapıldı.

Başrollerinde Başkumandan Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Dokuz Canlı, Ayvaz Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve Meram Akın’ın vadi aldığı, Türkiye-İran eş yapımı filmin galasına, film ekibi ve başrol oyuncuları ile Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Yoğunluk Örs, İranlı yönetmen Mecid Mecidi, birçok adlı yerel aktör ve sinemasever katıldı.

İran’de sinema konusunda mastır yaptığını ve İranlı birçok sanatçı ile tanıştığını belirten direktör Faysal Soysal, “Onlarla işlemek arzusundaydım. Farabi’ye müracaat yaptık ve Farabi ilk kez tıpkı Türk filmine ortak imal desteği verdi.” diye konuştu.

Devrimden bilahare aynı geçmiş

Soysal, bu filmin Türkiye ile İran ortada işlenmiş önceki kuma imal olduğunu kaydederek, “Bunun yanı sıra İran’da devrimden sonra 43 yılın ardından İran sinemalarında ilk kez Türki konuşulan bir film vizyona girmiş olacak. Bunun iznini almak çok pres oldu. İranlı seyirciler ilk kez Türk yapımı benzeri filmi perdede 2 hafta süresince izleyecekler.” dedi.

İran’dan ferah bir hoşgörüsüz periyot alacaklarına inandığını rapor fail Soysal, ilerde bakir asar ortaya çıkacağını ümit ettiğini sözlerine ekledi.

Oyuncu Başkomutan Orçin bile “Koz Ağacı” filminin yaklaşık iki senedir dünyada güvenilmez bire bir yolculuğa çıktığını ve 20’ye mümasil ödülle döndüğünü aktardı.

İran’da 43 yılın peşi sıra ilk defa yabancı ayrımsız filmin vizyona girdiğini nâkil Orçin, bunun Koz Ağacı filmi olmasından periferi bahtiyar olduğunu söyledi.

Orçin, İran’a süzülmek ve buradaki seyirciyle buluşmanın kendileri üzere coşku donör olduğunu anlatım ederek, “Bunun tıpkısı açılış olmasını ilgiyle diliyorum. Tığ İran filmlerine sonuç yıllarda hangi büyüklüğünde tutkun olduysak İran halkının üstelik bizim filmlerimizi izlemesini ikbal ederim.” ifadelerini kullandı..

Filmin oyuncularından Kübra It Canlı ise, “Öncelikle İran’üstelik ince zamandan sonradan gösterimi yapılacak ilk yabancı film olduğunu öğrendim. İlki gerçekleştiriyor görünmek haddinden fazla domuzuna ve umarım devamı dirimsel diyerek düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Bahir Örs ise bu zümre kültürel faaliyetleri önemsediklerini, alelhusus sinemanın kültürel yanaşma ve etkileşim açısından hareketli olduğunu rapor etti.

Sinemanın insanları birleştiren, ülkeler arasındaki bağları arttıran, değişik insanların birbirini tanımasını sağlayan kocaman bire bir uzlaştırıcı rolü gördüğünü belirten Örs, Koz Ağacı filminin balaban benzeri başarıya ulaşacağını adisyon ettiğini sözlerine ekledi.

Bol ödüllü film

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT’nin imal desteği sunduğu film, aralarında 14. Hamilton New York Film Festivali, 27. Adana Film Festivali, Torino Underground Film Festivali, Balkan Genel Görünüm Film Festivali, 6. Londra Site Ödülleri Festivali’nin olduğu çokça sayıda festivalden 20’ye yakın ödülle döndü.

İran’daki birçok beyaz perde salonunda Farsça ast yazı ile izleyiciyle buluşacak??????? olan Ceviz Ağacı filminin konusu ise şöyle:

“Bir Nice açıdan silik ve muhteriz tıpkı karakteri olan edebiyat öğretmeni Dirimlik, karısı aracılığıyla hor görülüp terkedilir. Tıpkısı süre bilahare pederşahi özellikteki kasabada kimliği belirlenemeyen benzeri eş cesedi bulunur. Dirimsel cesedin karısına ilişik olduğunu kanıt yazar başkasının işlediği cinayeti üstlenir. Tamam ama işlemediği ayrımsız cinayeti sebep üstlenir âdem? Film bu sorunun peşinde insanın arz saklı, sunma gölgede kalık, koyu taraflarını aydınlatmaya çalışırken tutunamayış, avrat cinayetleri, şiddetin binbir yüzü, edebiyat, tutkular ve pişmanlıklar kadar uğraklarıyla dünya yüzünde şerefli bire bir adam olmanın imkanını sorguluyor.”Share: