Karaman’da dam yangınında 5 büyükbaş hayvan telef oldu

Karaman’bile bir ahırda sâdır yangınında 5 skor büyükbaş hayvan telef olurken, ateş itfaiye aracı ekiplerinin 2 saatlik çalışması sonucu söndürüldü.

Olay. gün ortası saatlerinde merkeze ilişkin Paşabağ köyünde yaşandı. Edinilen bilgiye bakarak, seyyar olarak çadırdan yapılan küçükbaş hayvan ağılında daha belirlenemeyen bir nedenle sâdır cuşuhuruş rüzgarın de etkisiyle bitişiğinde bulunan kocabaş hayvan ahırına sıçradı. Ahırların yandığını gören vatandaşlar durumu aceleten itfaiye aracı ve jandarmaya bildirdi. Olay namına gelen itfaiye ekipleri yanan ahırlara müdahale ederken, jandarma kasaba güvenliği aldı. İtfaiyenin 2 saatlik çalışmasının arkası sıra hararet ağız ağıza arama altına alınarak söndürüldü. Yangında, seçme iki ahırda kâin 5 sayı kocabaş hayvan yanarak katil oldu. Ahırların kullanılamaz arkaç geldiği yangında tahminî olarak 500 bin liralık civarında maddesel hasar oluştu.

“Geldiğimiz dam tamamen yanmıştı”

Yangında ahırda kâin büyükbaş hayvanları katil olan müstahsil Zekeriya Yücetaş, “Ego cuşiş başladığında burada değildim. Bana telefonla bilgi geldi tezce geldim. Yangının çıkış belgesi sebebini bilmiyoruz. Şu an amacıyla ahırda mevcut 4 nüsha büyükbaş hayvanım temizlik olmuştur. Başka 4 tanesi bile yayılıma gitmiş” dedi.

“Üreticimiz amacıyla elimizden hangi gelirse onu yapacağız”

Yanan ahırda incelemelerde bulunan Tarım Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Söz ise, “Bu fenomen üreticimiz için el tıpkı durumdur. Şuanda 5 skor büyükbaş hayvanın telef olduğunu görüyoruz. Yangında kırıcı bire bir maddesel hasar oluşmuştur. Üreticimizin hayvanları üzere aldığı kışlık saman ve yemlerin üstelik yandığını gördük. Bu süreçte üreticimizle mail temasta olacağız ve elimizden hangi gelirse onu yapmaya çalışacağız” diye niteleyerek konuştu. – KARAMAN

Share: